Neka mi samo neko kaže da bravar nije bio bolji! Jeste da je iznad svega voleo red i organizovanost, ali je znao i za meru. Za njegovog vakta u beogradske se autobuse ulazilo po nahođenju. Volj ti prednja, volj srednja, volj zadnja vrata.

Što ne znači da je u GSB-u i gradskom saobraćaju, uopšte, vladala anarhija. Daleko od toga. Znao se svaki red. U trolejbusima, recimo, sladoled iz nekog razloga beše strogo zabranjen. Sećam se ko da je juče bilo: jednog me je leta, po najvećoj skapsi, majstor zbog sladoleda isterao iz trole. U autobusima, za divno čudo, nisu pravili pitanje. Da li je otopljeni sladoled štetio električnim instalacijama ili su troldžije bile opsednute čistoćom, neka to ostane misterija.

Bilo je još razlika. Čitam svako malo da su podnapiti huligani istukli vozača na liniji toj i toj. Vo vremja ono, stvar je bila obrnuta. Ako bi, recimo, grupa veseljaka, koji su na jedvite jade uhvatili poslednji prevoz, bili preterano bučni, majstor je znao da zaustavi bus, povuče ručnu, da nalupa šamare i da izgrednike nogom u dupe pošalje u hladnu zimsku noć. A kontrolori, takozvane ridže, e to je, cenjeni publikume, priča za sebe.

Ridže su, bez preterivanja, bile stubovi režima. Svaki ondašnji ridža imao je autoritet nedostižan današnjem načelniku generalštaba. Ridže su bile strah i trepet. Nije da se i onda nije švercovalo. Ali kako? Kjerkegorovski, takoreći. Sa strahom u kostima. Sa trepetom u srcu. U neposrednoj blizini srednjih vrata. Na večitom oprezu. Sa užasnom grižom savesti i blaženoj nadi da će čovek jednom uspeti u životu i imati dovoljno para da kupuje kartu.

Grad Beograd je, kako vidimo, rešio da uzvrati udarac i da povrati, činilo se zanavek, izgubljeno dostojanstvo GSB. Iz Glavnog varoškog konaka stigla je direktiva da putničko građanstvo ubuduće ima ulaziti na prednja i zadnja, a izlaziti isključivo na srednja vrata. Prekršioci uhvaćeni na delu, tj. na vratima, imaju se oglobiti sa 75.000 RSD. Oni kojima je čaša uvek dopola puna reći će da se javašluku (i švercu) moralo stati na put i da je jako dobro što za rečeni prekršaj nije zaprećena smrtna kazna.

Ja, takođe, mislim da bi bilo u redu uvesti malo reda u gradski saobraćaj, pa čak i oglobiti nesavesne putnike namernike, ali mi se suma od 75.000 RSD čini sumanuto preteranom. Pa zar pre godinu-dve onaj ministar nije slupao milione na ćevape i pivu, a oglobili ga sa 50.000? Pa zna li zakonodavac da eventualni prekršilac za sumu od 75.000 RSD može kupiti odličan jugo 45. I koji će mu onda moj GSB?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari