Kultura • danas 17:51
Žensko dete – tuđa kuća
PSIHOPATOLOGIJA SVAKODNEVICE
Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.
Pravo je osveženje pročitati jedan lepo odmeren i, koliko je to uopšte moguće, neutralan tekst o ovoj važnoj temi.
Jedino se ne bih baš složio da je tema nasleđivanja dobar primer za polnu nejednakost jer je to malo komplikovanije pitanje kojš više ima veze sa običajem da kuću nasleđuje onaj ko ostaje da „dočuva“ roditelje.
Ako su brat i sestra u pitanju, očekuje se da brat ostane u porodičnoj kući, a sestra se uda i zajedno sa suprugom praktično nasledi svekra i svekrvu. Neki bi rekli da je previsoka cena nasleene imovine i da muškarac zapravo izvlači deblji kraj u takvoj tradicionalnoj podeli jer je uvek između čekića i nakovnja tj. supruge i majke 😉
U slučaju dva brata od kojih se jedan odselio, očekuje da se onaj koji je otišao odrekne svog dela u korist brata koji je ostao sa roditeljima.
Na sve to treba dodati i negativan odnos društva prema muškarcu koji se „prizeti“ kao i mnogobrojne slučajeve da sestre posle smrti svog brata po svaku cenu pokušavaju da njegovoj udovici ospore pravo nasledstva.
Aj ne mlati! Porediti žensku decu i kučad,prosto neverovatno. Pa ja sam otac dve devojke,pa ih nesmatram tudjom kućom. Danas su važnija kučad nego deca,zato nam ovako i jeste.
Odličan tekst!
BRAVO za psihološkinju, koja je pokazala da je izuzetan psiholog i da se neke stvari mogu (i moraju) sagledavati mnogo šire i dublje, od uobičajene površnosti…
Tokom istorije ženi se znalo mesto u porodici, i dok je tako bilo porodica je bila stub društva i države a danas raspad i porodice i društva sve zbog ženske feminističke politike koju nam zapad nameće….
pa „Preobrati“ muža, i okrene kuću, porodicu, sve živo naglavačke!
Posvađaju snajke dva rođea brata, rsasture sve dotad stečeno!
Ima jedna priča, možda i istinita:“ Venčali su se dvoje, i dogovorili su se, da nedelju dana, neće nijedno, da pusti u kuću svoje roditelje.
Navrate mladoženjini, zvone, on ne ide da otvori vrata.Posle par dana, navrate mladini, posle drugog zvona, ona otrči i otvori im!
Rodilo im se muško dete, posle opet muško…posle žensko.
Muž napravi takvo veselje, da je sve pucalo.
Sutradan upita žena muža: rodile su se dva muškarca, ti ništa! Kad se rodila ćerka, ti veličanstvenu proslavu, zašto?
E, da znaš, sada znam, ko će nama otvoriti vrata!!!“.
Primer sa kucetom nije prikladan jer baba mozda ima vrlo logican razlog. Kerusa ce da se osteni, a baba mozda ne zeli toliko ljubimaca, za koje ce se unuka nesumnjivo vezati.
Ovakav tekst jeste osveženje, jer se bavi našim aktuelnim shvatanjima.
Po različitim reakcijama, uglavnom pozitivnim, vidi se da analiza ima težinu koja prevazilazi kolumnu i ima elemente naučnog rada. Kad se radi o nauci, pitanje je koliko će čitatelj razumeti pojedine delove teksta, i prema tome davati komentare.
U svakom slučaju, ova tema jeste aktuelna na Balkanu, imajući u vidu da se ovde sudaraju tradicionalna sa modernim shvatanjima.
Čak je i akademik Vladeta Jerotić često govorio da nije pristalica patrijarhata, već ravnopravnosti.
Pozdrav i srećan početak!
Hvala, Tamara
Ako se vi tako osećate vama niko ne može ništa …?