O domaćinu 22. Zimskih olimpijskih igara ovih dana se mnogo piše i priča. Ruski Soči će makar nakratko postati centar sveta. Planeta će uživati u podvizima sportista, a nema sumnje da će Rusi biti odlični domaćini svim ljudima dobre volje.

Tako je u Ruskom domu u Beogradu juče otvorena izložba „Arhitektura Sočija – prestonice ZOI 2014“, koja će biti otvorena do 4. februara. Reč je o pametnoj odluci organizatora izložbe da javnosti predstavi sve ono što jeste između ostalog i kulturno nasleđe koje će krasiti ovaj grad i nakon održavanja važnog sportskog događaja. Postavka izložbe podeljena je na četiri segmenta: „Arhrazrez 2012/ 2013“ (izložba arhitekture sočinske organizacije Saveza arhitekata Rusije 2008-2013, koji će predstaviti svoje radove na oko 60 panoa), „Umetnička fotografija arhitekture Sočija“ (tridesetak radova autora arhitekte Olega Komisarova), „Soči olimpijski grad“ (predstavljanje olimpijskih objekata na 18 velikih formata) i „Donatori u Sočiju“ (predstavljanje donacija i donatora iz Srbije na 25 panoa). U najavi izložbe se moglo pročitati da „specifičnim ambijentalnim celinama, jedinstvenom atmosferom i objektima od istorijskog značaja, Soči zaslužuje upadljivo mesto u enciklopediji ruske arhitekture. Ruske arhitekte stvaraju danas objekte u duhu vremena uz primenu savremenih tehnologija i mogućnosti novih materijala, ali tako da njihova dela i dalje odražavaju i tradicionalnu dekorativnost i bogatstvo forme. Takav je znatan broj dela prikazanih na ovoj izložbi u okviru segmenta Arhrazrez 2012/2013.

Ulogom domaćina Zimskih olimpijskih igara, Soči je stvaraocima u oblasti arhitekture i urbanizma dao veliki podsticaj, a uz nastojanje Ruske Federacije da se kao domaćin pokaže u najlepšem svetlu, postavio je zadatke ogromnih razmera i važnosti. Objekti u službi Olimpijskih igara smešteni su u okviru dva klastera – priobalnog, sa kompaktnim olimpijskim parkom, i planinskog – na obroncima Krasne Poljane. Dela skulpturalne arhitekture: Olimpijski stadion Fišt, velika ledena dvorana Boljšoj, dvorane Ajsberg Adler arena, Šajba i Ajs Kjub, kao i planinski centri zimskih sportova Laura, Raza Hutor, Ruski gorki i Sanki, u prirodnom okruženju izvanredne lepote, predstavljaju nove bisere Sočija. Značajan donator u Sočiju – kompanija Putevi AD Užice – počasni je gost izložbe. Ova srpska kompanija izgradila je najviše objekata za ZOI Soči 2014. u poređenju sa ostalim građevinskim firmama sa naših prostora. „Treba reći i to da su na kulturno-istorijsko i urbanističko-arhitektonsko nasleđe ovog grada u velikoj meri uticali banjski i primorski turizam. Soči je decenijama unazad omiljeno mesto za odmor ruskih državnika, te ga nazivaju i letnjom prestonicom Rusije, a obiluje letnjikovcima, parkovima i sanatorijumima, od kojih su mnogi danas obnovljeni i zaštićeni kao spomenici kulture. Izložba u Ruskom domu se može videti od devet do 18 sati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari