Za nekoliko dana će jedan deo planete po gregorijanskom (25. decembar) proslaviti Božić, a trinaest dana kasnije (7. januar) će to učiniti drugi deo planete po julijanskom kalendaru.
Tako se to radi već više od dva milenijuma, kad je reč o rođenju Spasitelj Sveta, Sina Božijeg Isusa Hrista. Upravo je njegovo rođenje bila prekretnica od koje civilizacija u kojoj živimo i kojoj pripadamo broji godine. Kako god da doživljavamo Božić – bilo da ga kao vernici slavimo ili smo ateisti, ili ga prihvatamo kao odličnu priliku za sniženja i bezglave kupovine poklona rodbini, prijateljima i poslovnim partnerima, značaj i značenje je ovog praznika je ogromno.
Hrišćanstvo koje je utkano u temelje evrocentrične kulture u njoj ostavilo brojne tragove kojih ponekad nismo ni svesni. Mnogi društveni pokreti su se izrodili i kao otpor upravo hrišćanskom poimanju sveta i vrednosnom sistemu koji donosi. Kako god da doživljavamo Božić, neminovno je da se pred kraj godine preispitujemo, po čemu dobrom ćemo je pamtiti, a šta je ono loše što želimo da zaboravimo. U tom preispitivanju ne treba zaboraviti ni one koje volimo i do kojih nam je stalo.
Često u sveopštoj jurnjavi života zaboravljamo na suštinske ljudske vrednosti kao što su ljubav i poštovanje prema sebi i drugima. Božićni i novogodišnji praznici nekako uvek dođu kao dobra prilika za nove početke i tradicionalne novogodišnje odluke u kojima sebi i drugima nešto čvrsto obećavamo.
Ako se za predstojeće praznike budete odmarali, onda evo nekoliko preporuka za predstojeću prazničnu dokolicu. Ukoliko još niste, onda na Netfliksu svakako pogledajte sjajan film „Roma“ meksičkog reditelja Alfonsa Kuarona Oroska koji je dobio brojne nagrade. To je drama koja vas zasigurno neće ostaviti ravnodušnima. Film je urađen u crno-beloj tehnici, a svakako ćete uživati u neobičnoj priči i slici. Ako volite serije, onda na HBO GO od 6. januara pogledajte prvu domaću odnosno regionalnu produkciju za ovaj svetski kanal – „Uspeh“ u kojoj glavne uloge tumače: Toni Gojanović, Tara Taler, Iva Mihalić, Uliks Fehmiu i Marija Škaričić.
Serija ima šest epizoda. Ako volite ozbiljne, dobre i debele knjige onda odvojte vreme za čitanje odlične knjige britanskog istoričara Pitera Frankopana „Putevi svile – Nova istorija sveta“ (Laguna, prevod s engleskog Nenad Dropulić). U njoj ćete na preko 600 strana otkriti kako su izgledale mreže koje su povezivale kontinente i okeane. Po tim mrežama putovale su ideje, roba, bolesti i smrt. Tu su se carstva osvajala – i gubila. U izdanju Arhipelaga objavljena je knjiga Kristijana Ekera „Peščana granica“. Autor je veliki putnik koji godinama predano istražuje zemlje Kavkaza, Centralne Azije i malo poznate krajeve u dubinama Rusije.
U središtu njegovih interesovanja su „druga Rusija“, oličena u Sibiru, Kalmikiji, Čečeniji i oblasti Arhangelska, potom Jermenija, Azerbejdžan, Kazahstan i Kirgistan. Stil pisanja ovih putopisnih eseja je neponovljiv: zasigurno ćete uživati u svih 160 strana ove knjige. U 2019. svim čitaocima želim dobro zdravlje i ostvarenje svega lepog što žele sebi i drugima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.