Muzej afričke umetnosti spada u one ovdašnje institucije kulture koje promišljeno i planski deluju. Svesni su svoje misije da ovdašnjoj javnosti predstave blago „crnog kontinenta“ i ogromno kulturno nasleđe zemalja i naroda koji žive u „kolevci čovečanstva.“
Upravo na tom tragu jeste i izuzetno posećena izložba „Kotoko konjanici, čuvari duše“, koja će biti otvorena do kraja aprila.
Narod Kotoko naseljava tri susedne zemlje koje okružuju jezero Čad: Nigeriju, Kamerun i Čad. Prema njihovom verovanju, talismani u obliku konjanika imaju moć da umire duhove koji izazivaju slabost duše, tugu, strah, otuđenost ili različite bolesti. Uz minijaturne statuete konjanika, na ogrlice i narukvice često su nanizane i kauri školjke, kožni amuleti gri-gri, praporci i razni drugi dodaci, kao predmeti koji će zaštititi pojedinca od loših uticaja duhova ili dar koji će obezbediti njihovu blagonaklonost.
Postavka u Muzeju afričke umetnosti obuhvata više od tri stotine eksponata iz zbirke renomiranog italijanskog kolekcionara afričke umetnosti Pjerluiđija Peronija. Na izložbi su u najvećem broju zastupljene figure konjanika izrađene od bronze, bakra, mesinga, srebra, gvožđa, aluminijuma, kao i retki primerci od slonovače i terakote. Livene najčešće od metala u tehnici izgubljenog voska (cire perdu), ove unikatne figure svedoče o izuzetnom umeću skulptorskog izraza naroda Kotoko i prefinjenoj tehnici obrade materijala. Iako malih dimenzija, od dva do četrnaest santimentara, mnoge figure odlikuje mnoštvo likovnih detalja: jahač gotovo uvek nosi svoj mač i štit, a na konju su naznačeni sedlo i bisage. Prikazana kolekcija sadrži čitav spektar umetničkih rešenja – od figura koje se približavaju realističkom izrazu do slobodnih stilizacija i gotovo apstraktnih formi. Udaljavanjem od vernog prikaza konja i jahača, na ovim mikroskulpturama postignuta je monumentalnost u kompoziciji dva bića – ponekad pokorna, a ponekad odvažna, u stavu ili nagoveštaju pokreta i snage.
U duhu velike italijanske tradicije kolekcionarstva umetničkih dela, poštovanja i negovanja kulturnog nasleđa, kako nacionalnog tako i svetskog, Pjerluiđi Peroni posvetio je niz godina istraživanju afričke umetnosti i formiranju svoje bogate kolekcije „Kotoko konjanika“. Njegova vredna kolekcija prvi put je bila predstavljena 2011. godine na izložbi u Milanu, u Oratorijumu stradanja bazilike Svetog Ambrozija. Sada je može videti i beogradska publika. Inače, Muzej afričke umetnosti je prvi i jedini muzej u ovom regionu koji je isključivo posvećen kulturi i umetnosti afričkog kontinenta. Po ocenama stručnjaka beogradski muzej predstavlja reprezentativnu kolekciju afričke umetnosti. Šta sve ovaj muzej radi može se saznati na njihovoj lepoj i preglednoj internet stranici: http://www.museumofafricanart.org.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.