„Mi nismo švicarska banka mi smo AS“, neki od starijih čitalaca će se verovatno setiti da je ovo bio slogan prvog tabloida bivše države. Bio je to sarajevski AS.

Taj prvi YU tabloid izlazio je četvrtkom i u odnosu na današnje širom prostora što ih naseljavaju Južni Sloveni izgledao je kao dečja slikovnica. Možemo o bivšoj državi da mislimo šta god želimo: da zameramo, da hvalimo, da se vajkamo kako štampa i ostali mediji jesu ili nisu bili slobodni, ali ono što se medijima ondašnjeg vremena ne može poreći jeste poštovanje uspostavljenih i dogovorenih kriterijuma. Svakako, i o valjanosti tih kriterijuma se može i treba raspravljati, ali postojali su. Danas ih uopšte nema. Svaka budalaština koja biva objavljivana podvodi se pod „javni interes“.

Prošle nedelje smo na ovom istom mestu pisali o tome šta se dešava na velikom BBC-ju, kako je imenovanje nove urednice informativnog programa Today na Radiju 4, Sare Sends, diglo dobar deo tamošnje javnosti. Zamera joj se da dolazi iz tabloida i da će dovesti u pitanje nepristrasnost i objektivnost javnog servisa. Odmah da razjasnimo jednu stvar kada je BBC u pitanju. NJihovi kanali namenjeni ostatku sveta, što ih uglavnom i viđamo po našim kablovskim sistemima, ne liče ni na šta, onaj sa svetskim vestima toliko je loš da povremeno ne može da se gleda, isto je i sa njihovim zabavnim kanalom za svet. Ali, kada je reč o domaćim servisima za koje građani UK plaćaju pretplatu stvar je dijametralno suprotna. Svoju funkciju javnog servisa BBC obavlja savršeno. Zašto postoji tolika razlika između programa koji se emituju za domaću publiku nasuprot onima koji idu u svet, samo će vodeći ljudi BBC-ja znati.

No, vratimo se tabloidima i to onom koji je uređivala Sara Sands. To je o list London Evening Standard (standard.co.uk). Reč je o večernjem listu koji izlazi od 1827. godine. Da ne prepričavam njegovu dugu istoriju. Uglavnom, od 2009. kada su ga preuzeli ruski biznismen Aleksandar Lebedev, inače bivši pripadnik KGB, i njegov sin Evgenij Lebedev u čijem je vlasništvu i ugledni The Independent, ove novine su besplatne. Na londonskim ulicama dostupne su od ranog popodneva, kao i u aplikacijama koje se mogu pokupiti sa google i apple prodavnica aplikacija. Pred čitaocima je odličan proizvod. Dešavanja u gradu, unutrašnjoj i spoljnoj politici i, naravno, tračevi o poznatima i ko je gde viđen, deo su sadržaja. Sve je profesionalno i dobro spakovano, poštuju se elementarna načela novinarske profesije. Tekstovi su kratki, jasni i jezgroviti. Nema vređanja i hranjenja svim i svačim. Kulturna rubrika je izuzetno jaka. Filmske, pozorišne, TV, muzičke i kritike igrica i aplikacija su odlične. Jedino što vas nervira kad listate pdf novina u aplikaciji jesu bezbrojne reklame, ali sve što je besplatno nekako mora da se naplati. Na njihovom sajtu objavljen je kodeks časti „Code of conduct“ koga se pridržavaju, a čitaoci ili neko ko misli da je njihovim pisanjem oštećen u svakom trenutku može da reaguje ako misle da im je povređeno neko od prava ili im je naneta šteta. Za svoj rad dobili su brojne novinarske nagrade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari