Francuska revolucija 1

Hilari Mantel nikada nikoga ne ostavlja ravnodušnim, njeno umeće pisanja kod književnih kritičara i kod čitalaca izaziva poštovanje i divljenje.

Jedina je književnica koja je dobila uglednu nagradu Men Buker za prva dva dela svoje trilogije o Tomasu Kromvelu, jednom od najuticajnijih ljudi na dvoru slavnog Henrija Osmog, bilo je to 2009. i 2012. godine.

Izlazak završnog dela trilogije u Velikoj Britaniji je planiran za 5. mart ove godine, a naslov knjige je „The Mirror and the Light“. Prva dva dela trilogije „Vučje leglo“ (Mladinska knjiga) i „Leševe na videlo“ (Čarobna knjiga) preveo je Vladimir D. Janković.

Još se ne zna ko će od srpskih izdavača objaviti kraj ove sjajne trilogije, ali verujemo da neko hoće budući da, kada je o ozbiljnim autorima reč, naši izdavači pristojno prate svetske književne tokove.

Ne bi bilo loše kad bi malo više prevodili književnosti s drugih velikih jezika, osim sa engleskog, ali to je već neka druga priča.

Izdavačka kuća Arete me je u iščekivanju trećeg dela priče o Kromvelu obradovala objavljivanjem sjajnog romana Hilari Mantel „Smrt poslednje utočište“, koji je sa engleskog odlično prevela Slobodanka Glišić.

Ne treba zaboraviti i napomene koje je prevoditeljka ubacila gde je mislila da treba, nisu neophodne, ali olakšavaju razumevanje teksta. Inventivno grafičko rešenje korica knjige potpisuje Jana Vuković. Uživaćete u sjajnom romanu od 800 strana, a glavna tema je Francuska revolucija i ličnosti koje su je obeležile.

Neću prepričavati šta se u romanu dešava, ima svega, a Mantel je još jednom pokazala kako se piše istorijski roman.

Ozbiljan istraživački rad, preplitanje činjenica, zapisanih kazivanja i fikcije maestralno je.

Istorijski dokumenti su sjajno ukomponovani u radnju romana.

Odličan spoj istorije i vrhunske književnosti u ovom romanu vas navodi na razmišljanje i bolje razumevanje vremena sadašnjeg, ali i razularenog liberalnog kapitalizma i globalizacije u kojoj živimo.

Ništa nije počelo juče. Jedan od junaka romana revolucionarne prilike pre nekoliko stoleća opisuje ovako: „Ako ne mogu da popravim situaciju bez krvoprolića, moraću da prepustim stvari nekom drugom. O tome razmišljam ovih dana. Više ne želim da snosim odgovornost za ubijanje, ne želim da imam to na savesti. Više nisam ni u šta toliko siguran da bih žrtvovao i jedan jedini život. Zar je to teško razumeti?“

Glavna urednica Nina Gugleta je birajući ovaj naslov još jednom potvrdila da zna šta radi kad bira i objavljuje knjige koje možda nisu deo mejnstrima, ali su izuzetno vredne i važne za ovdašnji književni prostor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari