Ratovi što su se dogodili na prostorima bivše države jesu činjenica sa kojom ćemo se svi još dugo nositi. Jedni su ih videli kao odbrambene i pravedne, drugi kao agresiju.

Kroz koju god prizmu ih posmatrali poginulih, obogaljenih, unesrećenih je previše na svim stranama, a još jednom se potvrđuje pravilo da je ljudska patnja univerzalna. Na ovim prostorima još uvek se sabira i oduzima: ko je kome više zla naneo, ko je bio na pravoj, a ko na pogrešnoj strani. Tako se na svim stranama nekadašnje domovine stvaraju mitovi o nepogrešivosti i nepobedivosti „naše strane“, odnosno zlu koje se mora poraziti jer dolazi s „njihove strane“. Utvrđivanje istine težak je posao, osim činjenice da je mnogoznačna i slojevita, ne znamo gotovo ništa više, a pitanje je hoćemo li ikada i saznati.

Preksinoć se u centralnom dnevniku Hrvatske televizije pojavio gospodin Antun Vrdoljak, koji je najavio padanje prve klape svog novog projekta, filma „General“, u kome će glavnu ulogu tumačiti glumac Goran Višnjić, a general o kome se snima film je Ante Gotovina. Glumačka podela teče dalje ovako: prvu Gotovininu suprugu igraće Penelope Kruz, a ostale glavne uloge poverene su i Nataši Janjić, Tariku Filipoviću i Goranu Navojcu, između ostalih. Ne sumnjam da će Antun Vrdoljak, budući da ima zavidno iskustvo u filmskom svetu, napraviti nešto što jeste gledljivo. Ne osporavam pravo građana Hrvatske da rat koji se dogodio nazivaju Domovinskim, niti to da gospodin Gotovina za mnoge od njih jeste heroj i nevina žrtva tog istog rata. Ovde je on sušta suprotnost – zločinac. To je ona priča o višesložnoj istini. I njihovi i naši argumenti su, zavisi sa čije strane se gledaju, validni. Ono što se, međutim, uglavnom prenebregava jesu sudbine običnih malih ljudi. Nažalost, građani Srbije i Hrvatske mnogo toga ne znaju jedni o drugima, odnosno o ratnim godinama koje su proživeli na neprijateljskim stranama. Velika većina građana Srbije nema pojma kako je bilo bežati iz „oslobođenog“ Vukovara, niti kako je izgledalo bežanje u skloništa od granata JNA koje su gađale civilne ciljeve. Takođe, velika većina građana Hrvatske nema predstavu o tome kako je bilo preživeti 78 dana bombi pod NATO agresijom, niti patnju izbegličkih kolona koje su ovde pristizale bežeći pod dejstvom, za Republiku Hrvatsku oslobodilačkih, akcija Bljesak i Oluja. Primera je na obe strane još mnogo. O traumama, bolu, patnjama i nerazumevanju za položaj nas običnih smrtnika gotovo da se i ne priča. Čini se kao da je vlastima obe zemlje u interesu sveopšte građansko neznanje. Radoznao sam da vidim film „General“, premijera je najavljena za 2018. godinu. Ne želim unapred da zauzimam stav o filmu koji još nisam video, međutim, prateći tamošnju štampu i elektronske medije, izgleda da je jedini motiv za njegovo nastajanje očekivana ogromna zarada na blagajnama inače praznih bioskopa. Voleo bih da grešim. Ali…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari