Poznajem nekoliko ljudi koji imaju najviši dozvoljeni broj prijatelja na fejsbuku, a to je 5.000 osoba po jednom profilu na ovoj mreži.

Neki od njih su, verovatno da nikoga ne bi odbili, otvorili još jedan profil, pa na upućene zahteve za prijateljstvom odgovaraju prihvatanjem zainteresovanih u svoj krug prijatelja. Štošta je fejsbuk svojim postojanjem promenio, prijateljstvo na ovoj platformi se, mada ne uvek, svodi na šerovanje, lajkovanje, komentarisanje. To sve samo po sebi ne mora biti ni dobro, ni loše. Reč je o tome da se sam pojam prijateljstva sužava, proširuje, redefiniše i menja i to istovremeno, direktna je to posledica globalizacije cele planete. Instagram, tviter, snepčet, vajber i još poneka društvena mreža, olakšava komunikaciju, ali je i drastično menja: obrasci komuniciranja se menjaju, a onda i poimanje prijateljstva kakvo smo poznavali. Kako će budućnost prijateljstva izgledati ne znam. Ono što znam jeste iskustveno potvrđena činjenica, verovatno većine nas, da vam se prijatelji nađu u životno teškim situacijama, da vam pomognu, a ako ne mogu da pomognu mogu da vas saslušaju, uteše i situaciju u kojoj ste se našli sagledaju drugačije od vas. Prijateljstvo je kompleksna stvar, svako prijateljstvo priča je za sebe.

Knjiga „Istorija prijateljstva“ koju je priredila Barbara Kejn jedna je od onih knjiga kojima se čovek često vraća. Preveli su je sa engleskog Mirko Jakovljević i Tijana R. Spasić, a objavio Clio. Na nešto više od 500 stranica govori se o tome kako se prijateljstvo shvatalo od antike do naših dana. Knjiga je napisana sistematično i donosi mnoštvo primera do kojih su autori mogli da dođu. Barbara Kejn na jednom mestu u knjizi piše: „Razume se da prijateljstvo nije lako definisati, i mi se u ovoj knjizi nismo trudili da otkrijemo ili razvijemo jednu jedinu definiciju koja bi se odnosila na sve primere prijateljstva iz prošlosti. Suprotno tome, pokušali smo da saznamo i razumemo način na koji je terminologija prijateljstva korišćena u različitim društvenim grupama tokom različitih istorijskih perioda, kao i način na koji se sam jezik prijateljstva razvijao i menjao kroz vreme. Pokušali smo da se usredsredimo, pre svega, na prijateljstva koja nisu erotske prirode, odnosno na ona koja su dugo smatrana važnim vidom intelektualnog i građanskog, kao i društvenog i emotivnog odnosa, koji se obično održavao naporedo sa bračnim i drugim seksualnim vezama. Erotski element je možda bio prisutan u mnogim od ovih odnosa, ali obično nije predstavljao njihov izuzetno bitan aspekt. Umesto bavljenja seksualnim aspektima, pozabavili smo se pitanjem gde se i na koji način pojavljuju i definišu granice između prijateljstva i drugih vrsta odnosa.“ Inspirativno, zanimljivo, lepo i intelektualno izazovno štivo za čitanje, preispitivanje i razumevanje prijatelja koje volimo i sa kojima je život nekako uvek podnošljiviji, lakši i lepši. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari