Android 4.0 sve je omiljeniji operativni sistem. Broj aplikacija u Google play prodavnici sve je veći. Nije reč samo o igricama, zabavi i vremenskoj prognozi, nego i o ozbiljnim aplikacijama referentnih enciklopedija, rečnika ili metoda za učenje matematike, fizike, hemije i ostalih prirodnih nauka. Neke aplikacije se plaćaju, dok je većina besplatna.
Najpopularnije su, međutim, aplikacije koje se odnose na učenje stranih jezika. Na isti korak su se odlučili i ozbiljni izdavači. Tako italijanski Zanikeli, koji je pojam pouzdanih priručnika, rečnika i enciklopedija sva svoja izdanja digitalizovao. Dostupna pored starog dobrog papira i u elektronskoj formi za Apple i Android. S obzirom na to da knjige ovog izdavača jesu dobre, ali i skupe, ušteda pri kupovini elektronskog primerka zna da dostigne čak 40 odsto. Kod mnogih je vest da će slavna enciklopedija Britanika prestati da se štampa izazvala nevericu i zaprepašćenje. Izdavači su bili više nego jasni: papir je skup.
Činjenicu da papir polako nestaje iz sveta izdavaštva i da knjige, rečnici, priručnici i enciklopedije postaju digitalne najbolje je u kulturnom dodatku madridskog „Paisa“ u velikoj rubrici posvećenoj budućnosti čitanja i učenja okarakterisala Virhinija Koljera kada je zaključila: „Promena u načinu čitanja neće biti postepena i linearna već radikalna. Format elektronske knjige dozvoljava ubacivanje mapa, muzike, filmova, ili rečnika. Papirna izdanja koja danas znamo će i dalje postojati, samo što će predstavljati luksuz i zadovoljstvo.“
Postavlja se pitanje gde je mesto Srbije u procesu digitalnih knjiga i interaktivnih metoda obrazovanja. Stara poslovica „koliko jezika znaš, toliko ljudi vrediš“ izgleda da se građanima Srbije veoma dopada.
Na ovdašnjem tržištu mnogo je metoda i škola za učenje jezika. Tako Monika Marinović, koordinatorka za pripremu Kembridž ispita u Školi stranih jezika „Inlingua Galindo“, kaže: „Generacija koja raste, generacija koju zovemo Millennials, Mi generacija, globalna generacija u sticanju novih znanja zahteva potpuno savremen pristup, a to je, pre svega, upotreba digitalnih tehnologija i medija. Jedan deo tima škole Inlingua Galindo konstantno radi na osavremenjivanju nastave stranih jezika ovim novim alatima koje će pomenuta generacija koristiti u obavljanju svakodnevnih poslova na radnom mestu. Tako, na primer, polaznici koji su na Kembridž programima koriste You Tube klipove na času, snimke delova ispita koje polaznici analiziraju sa profesorima pripremajući se za ESOL ispite. Galindo je Zlatni partner Britanskog saveta i preporučeni centar za pripremu ovih ispita. Svi centri su opremljeni sa wifi sistemima, pa su polaznici često na samom času direktno uključeni na internet. Odrasli polaznici koriste nove tehnologije za pripremu powerpoint prezentacija, pisanje mejlova, što je dobra vežba i priprema za posao. Tu su i e-books, kindle, webinars. Spoj novih tehnologija i znanja stranih jezika je nerazdvojna kombinacija na savremenom tržištu rada.“
Potreba za stalnim usavršavanjem postaje tako sastavni deo svakodnevice i kvalitetne upotrebe radnog, ali i slobodnog vremena. Digitalizacija čitanja i obrazovanja izazov je sa kojim će ubrzo morati da se uhvati u koštac celo društvo. Vremena je sve manje…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.