Na ovogodišnjim Molijerovim danima moglo se videti i čuti mnogo zanimljivih stvari. Ova manifestacija posvećena zaljubljenicima u frankofonsku kulturu svake godine ugošćuje zanimljive ljude. Tako su čitaoci ove godine mogli da se druže sa dvojicom gonkurovaca Pjerom Lemetrom i Didijeom Dekoanom, čija je knjiga „Rečnik zaljubljenika u Bibliju (Izdavač: Službeni glasnik, prevod: Milan Komnenić) krajem prošle nedelje predstavljena u knjižari Službenog glasnika.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Pišući svoj Rečnik, Dekoan na njegovim stranicama priznaje čitaocima: „Bibliju u mom ranom detinjstvu predstavljala je tanušna knjižica pod naslovom Sveta istorija, u kojoj su opisana burna zbitija nekoliko junaka iz drevnih vremena, kao i njihovi odnosi sa jednim Bogom koji se mešao u sve nebeske i zemaljske stvari i pritom za sebe govorio da je ljubomoran i sklon gnevu. Decenijama kasnije moja Biblija odraslog čoveka govori o celom svetu i obraća se celom svetu. Ona me je vodila u Svetu zemlju, kod štampara iz venecijanskog geta, u Dura Evropos, u pamučna polja Bajbl Belta, u Vavilon, na padine Ararata, kod amiša, u pećine Kumrana, na puteve kojima su hodili oni koji su tragali za Edenskim vrtom, Adamom i Evom. Moje zvezde vodilje na tom velikom putovanju kroz prostor i vreme bile su one Biblije čije sam stranice prelistavao tokom života: Biblija siromašnih, seljačka Biblija, Đavolova Biblija, Volterova Biblija, Srebrna Biblija, Biblija Marsela Karnea, Biblija poslednjeg Mohikanca, low cost Biblija, Biblija gideonita, Biblija crnog čoveka, koji tvrdi da su svi biblijski likovi, od Mojsija do Isusa, bili crni i, naposletku, potresna Biblija-vitraž koju je Mark Šagal naslikao u spomen na mladu utopljenicu.“
Na promociji knjige govorili su i urednik izdanja Branko Kukić i kritičar Milan Vlajčić. Kukić je, napominjući da je bilo divno uređivati ovakvu knjigu, rekao da je Rečnik jedna od od najzanimljivijih knjiga koju je pročitao, a koja se bavi Biblijom. „Gospodin Dekoan je uspeo ovom knjigom da nam razbije strah od Biblije. Kultura kao naša shvata je kao zakon sam po sebi. Dekoan nam govori da je ona deo života čije ličnosti pripadaju savremenom svetu. U ovoj knjizi ima neverovatno puno podataka potpuno nepoznatih i uzbudljivih“, kazao je Branko Kukić.
Milan Vlajčić je opisao kako knjiga na fascinantan način povezuje biblijska iskustva sa današnjim iskustvom, pa čak i sa džezom, na primer, napomenuvši da sadrži 130 odličnih, potpuno dramaturški različitih eseja, na najrazličitije teme. „Ova knjiga ostavlja dileme, otvara nova područja, navodi nas da ponovo čitamo Bibliju da bismo razumeli neke tekstove koje ranije nismo“, istakao je on.
Upravo tu i jeste srž cele ove priče. Otvaranje dijaloga da se o Bibliji i svemu onome što ona predstavlja, ne ulazeći u ideološka i verska zastranjivanja, progovara i o njoj intelektualno, otvoreno i kritički promišlja čemu ovo društvo, s obzirom na raznovrsne istorijske i društvene okolnosti, i nije baš sklono.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.