Teško ih je pronaći na zemljopisnoj karti, za ulazak je potrebna viza i obavezna je vakcina protiv tropskih bolesti. Putnici namernici koji su se usudili da do ovog dela sveta koji se nalazi u Ekvatorijalnom pojasu Atlantika, pišu i govore da je ovo mesto komadić savršenog i izgubljenog raja.

Nažalost, reč je o jednoj od najsiromašnijih zemalja planete. Ova nekadašnja portugalska kolonija ponovo oživljava maštu mnogobrojnih pustolova, željnih izazova, bega od civilizacije, ali i suočavanja sa postojanjem, jer putovanja i jesu unutrašnje traganje za samim sobom, za smislom, za pokretačkom energijom koja nas tera da maštamo, stvaramo, sebi i drugima otvorimo vrata skrivenih svetova. Upravo to je uradio Migel Souza Tavareš. Napisao je knjigu “Ekvador, ljubav”, koja je davne 2004. godine sludela ceo Portugal. Autor, inače, ozbiljan naučnik i istoričar je kroz roman koji pripoveda o lisabonskom plejboju, Luisu Bernardu, koga početkom dvadesetog stoleća portugalski kralj postavlja na mesto guvernera upravo kolonije Sao Tome i Principe, uspeo da kod Portugalaca probudi zatomljena i zaboravljena pitanja o nacionalnom identitetu, kolonijalnoj prošlosti, ali osećaj nacionalnog ponosa. Na tim ostrvima, koje preseca ekvator, Luis će se naći na prekretnici svoga života: da li da ostvari diplomatsku karijeru ili da ostavi sve zarad ljubavi jedne žene. Strastvenost, prevara, psihološko previranje i dileme deo su ove nesvakidašnje priče koja se davne 2005. pojavila kod nas s nesrećno prevedenim naslovom “Dogodilo se na ekvatoru”. Prevod ovog romana na srpski potpisao je Pavle Živković. Ova priča portugalskim TV producentima nije dala mira, te je nezavisna TV stanica TVI snimila božanstvenu seriju od 26 epizoda Ekvador, koja je odličan recept za poetiku prenošenja ozbiljnog književnog dela u elektronski medij, a da nijedan od žanrova ne bude zakinut već se besprekorno nadopunjavaju. Treba li reći da je serija bila okarakterisana kao najskuplja, ali i najbolja portugalska serija svih vremena. Nažalost, ova serija nijednoj od ovdašnjih televizijskih kuća nije zapala za oko, pa oni koji hoće moraju da je gledaju na Jutjubu, bez engleskih titlova. Moguće nepoznavanje portugalskog može, ali i ne mora biti problem. Jezik televizijskih slika univerzalan je i svakom je jasno da je reč o kvalitetnoj dramskoj seriji koja obiluje detaljima, neobičnim kadrovima, gluma je odlična, a režija vrhunska.

Sao Tome i Principe je upravo posle emitovanja ove serije zabeležio povećan broj turista iz Portugala, kao što se to dogodilo i Novom Zelandu posle snimanja trilogije “Gospodar prstenova” Pitera Džeksona. Mnogi ljudi želeli su da vide, otkriju, saznaju i spoznaju čaroliju oba mesta na različitim krajevima planete, a pokretne slike su ih podstakle da to urade. Putovanja odnekuda moraju početi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari