Priče o kraljevskim porodicama i onome što se u njima dešava neprestano privlače pažnju većeg dela onoga što zovemo javnost.

Kraljevska venčanja, krštenja, sahrane, raskidi, pomirenja, nedolična ponašanja, igre oko vlasti i moći, garnirane skandalima i paparaco fotografijama deo su društva spektakla koje, paradoksalno, žudi za senzacijama svake vrste, a opet hoće da veruje u bajke u kojima su kralj i kraljica živeli dugo i srećno do kraja života.

O britanskoj kraljevskoj porodici Vindzor, kada se sve sabere i oduzme, posljednjih decenija se po novinama i šarenim časopisima najviše piše. Nije da povoda za pisanje nije bilo. Pitanje je koliko su ta pisanja utemeljena u realnosti i koliko se može verovati ekspertima koji su stručnjaci za kraljevske dvorove, dinastičke veze i vezice. Ozbilnljnih poznavalaca dvorske problematike svakako, naročito na Ostravu ima, ali jedna činjenica ostaje nepobitna: Vindzori nikad nisu razumeli jezik medija i retka su razdoblja njihove vladavine u kojima su sa medijima bili u saglasju. To se najbolje vidi gledajući rejtinge i liste popularnosti. Pokojnu princezu od Velsa Dajanu, narod je bezuslovno obožavao kao „narodnu princezu“, kao prelepu „english rose“, njena tragična pogibija još više je doprinela stvaranju mita o nesrećnoj i neshvaćenoj princezi koja je u pojedinim razdobljima svoga života podsećala tu istu javnost na izmučene heroine iz romana Čarlsa Dikensa. NJena deca Hari i Vilijam su u očima naroda prošli bolje, naročito potonji, kada je oženio Kejt Midlton. NJihov otac princ Čarls nije baš omiljen, dok njihovu baku, suverenu vladarku Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske, kraljicu Elizabetu Drugu, čas vole, čas ne vole.

Sve ovo je bilo dovoljno da američki div Netfliks uloži sto miliona funti sterlinga u seriju „Kruna“ koja je jedan od glavnih događaja ovogodišnje televizijske sezone. Cela prva sezona serije ima deset epizoda, koje se nalaze na njihovom vebu i aplikacijama, pa ako spadate u verovatno mali deo populacije koji nije iskoristio besplatnih mesec dana dobrodošlice koje velikodušno nude novim korisnicima, registrujte se i pogledajte seriju. Vredi. Upozoravamo da prevoda na neki od južnoslovenskih jezika nema.

Uživaćete u savršenoj engleskoj glumi, divnom engleskom zelenilu, dobroj scenografiji, dobrim kostimima i inteligentno osmišljenoj priči. Dobićete sve što se od jedne engleske TV serije i očekuje. Priča govori o prvim danima vladavine Elizabete Druge, odnosno o tome kako je došla na presto. Seriju potpisuje Piter Morgan. Elizabetu Drugu odlično igra Kler Foj. Ni Met Smit koji igra njenog supruga Vojvodu od Edinburga ne zaostaje. Treba istaći i rolu Viktorije Hamilton koja tumači lik Kraljice Majke. Ali, moj lični favorit je Džon Litgou koji tumači ser Vinstona Čerčila, sve ono što ste ikada pročitali o ovom čoveku vam postaje jasno, kad vidite njega.

Dobar scenario rezultat je ozbiljne pripreme i konsultrovanja istorijskih i ostalih izvora sa osećajem za meru. To su prepoznali i korisnici relevantnog filmskog internet sajta IMDB. Serija trenutno ima prosečnu ocenu 9,1 od maksimalnih 10. Kada se uzne u obzir prosečno oskudna ponuda domaćih, a i inostranih besplatnih kablovskih kanala, nije mi preostalo ništa drugo nego da kvalitetan TV sadržaj potražim u bespućima interneta. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari