Već smo se nažalost navikli da nam dva najvažnija muzeja u gradu: Narodni muzej i Muzej Savremene umetnosti ne rade ko zna koliko. Ne smem ni da se zabrojim koliko je to godina ili decenija.
Svojevremeno, pre nekih skoro tridesetak godina, kada sam išao u školu, poseta Narodnom muzeju uz stručno vođenje kustosa kroz zbirke bio je deo obaveznih nastavnih aktivnosti. E sad, budući da toga više nema, ni sam ne znam koliko generacija mladih nije za vreme školovanja ni videlo šta sve upravo Narodni muzej ima i koja se sva blaga u njegovim zbirkama kriju. Onda spoznajemo tužnu činjenicu da se dobar deo mladih sa nekim velikim muzejom ili galerijom susretne tek na maturskoj ekskurziji u Italiji ili Grčkoj. Nije ni to loše, rekli bi neki, bolje ikad nego nikad. Potkrala se tu jedna sitnica. Maturantima čula u tom periodu odrastanja uglavnom reaguju na zov hormona, pa na podsticanje čula umetnošću, sasvim prirodno, retko ko od njih i misli. Šteta koja je našoj deci naneta nebrigom odraslih za dobrobit muzeja nepopravljiva je. Generacije koje dolaze neće ni osećati potrebu za nečim što vodi ka istraživanju lepote i uživanju u lepom, kada im nije pružena ni osnovna informacija na vreme, dakle u osnovnoj školi.
Doduše, rade nam pozorišta, pa se obradujem kad vidim neku grupu, možda previše bučnih srednjoškolaca, ali i to se da podneti, budući da se profesori koji ih vode trude da im prošire vidike i podstaknu prirodnu im radoznalost. Koliko uspevaju to da urade samo oni znaju, ali barem nešto pokušavaju da urade. Ima i onih koji će reći kako omladinu to više ne bi ni zanimalo zato što su se njihove potrebe promenile: sada su zaokupljeni svojim postojanjem na društvenim mrežama, četovanjem i video igricama. Možda to i jeste tačno, ali samo donekle. Nema ozbiljnijeg svetskog muzeja koji nema ozbiljnu veb prezentaciju, svi imaju naloge na fejsbuku, tviteru i instagramu i kanale na jutjubu. Njujorški muzej Metropoliten nalazi se na adresi www.metmuseum.org i ima jednu od najboljih internet stranica. Svaka izložba je predstavljena onako kako treba, nećemo nabrajati kojih sve izložbi ima, budući da ih je trenutno desetak: od slikarstva do skulpture i minijature. Gospoda iz Meta dobro znaju šta rade. Shvatili su prirodu medija kao što je internet i uspeli da naprave sjajan spoj tehnologije i vizuelnih umetnosti. Mnogo je fotografija u visokoj rezoluciji, video klipova, ima i virtuelnih izložbi. Možete da se prijavite i na brojne besplatne mejling liste, pa ćete znati kad se šta događa. NJihova stranica govori u prilog tome da umetnost može da se prilagodi novom vremenu i generacijama. Nije se loše tu pokazao ni pariski Luvr. Nalazi se na adresi www.louvre.fr. Ima još mnogo svetski poznatih muzeja i galerija čije su internet stranice zanimljive i informativne. Putovanje kroz svet umetnosti, makar i virtuelno, može da se započne.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.