Predviđalo se da će pojavom digitalnih novina i knjiga knjige i novine na papiru nestati. To se još nije dogodilo. Izdavanje novina i knjiga težak je posao.

Problemi u izdavanju novina i knjiga su na svakom koraku i to u svim društvima drage nam planete. Tema novog romana Marija Vargasa Ljose „Pet uglova“ (Izdavač: Laguna, prevod sa španskog Gordana Mihajlović) jeste izmišljeni peruanski tabloid „Razotkrivanja“. Priča počinje tako što urednik tog tabloida jednom rudarskom magnatu donosi kompromitujuće fotografije sa nekih orgija u peruanskoj zabiti koje je snimio vešti paparaco. Urednik od bogataša traži da uloži 100.000 dolara, inače će biti primoran da lascivne fotografije objavi. Bogataš ne pristaje na ucenu, i fotografije bivaju objavljene. Tada se otvaraju vrata pakla, na 276 strana pratimo vešto vođenu priču gde ima svega: podmetanja, uključivanja tajnih službi, seksa i ljubavnih trouglova. I kad knjigu pročitate, ne znate šta da mislite. S jedne strane imate zanatski korektno postavljenu priču, Vargas Ljosa sasvim izvesno ume lepo da piše, ko je voleo njegove prethodne knjige, svideće mu se i ova. Ali, ne možete se oteti utisku da je pišući ovaj roman LJosa hteo da se osveti tabloidima čija je žrtva bio. Onomad su ga paparaci španskog šarenog magazina „Hola“ uhvatili u jednom letovalištu sa Isabel Prejsler, inače bivšom ženom Hulija Iglesijasa. Naravno, završio je na naslovnici. Dok čitate knjigu vidite uspone i padove. Priča teče, a onda kao grom iz vedra neba kroz razmišljanja glavnog junaka na scenu stupa neobuzdani gnev protiv tabloida, ali i protiv tadašnjeg režima Alberta Fuhimorija, kome je Vargas Ljosa stao na crtu kao protivkandidat na predsedničkim izborima koje je Fuhimori dobio.

Ozbiljne novine su, s druge strane, tema odlične HRT-ove serije „Novine“ čiju režiju potpisuje Dalibor Matanić. Snimljeno je 12 epizoda, do sada ih je emitovano pet. Termin prikazivanja je nedelja posle centralnog dnevnika, a, ako ne stignete da je pogledate, sve epizode se nalaze na njihovoj internet platformi HRTi. Priča počinje u Rijeci, gde se dnevni list „Novine“ koji je jedna od retkih uzdanica slobodnog novinarstva bori za opstanak. Vlasnik novina, nekada novinar, odlučuje da za dobre novce list u paketu sa zaposlenima preda uglednom poduzetniku – čitaj – građevinskom mafijašu, protiv koga se taj list sve vreme borio. Na scenu paralelno sa korupcijom izbijaju i privatni životi junaka. Glavnu ulogu tumači Branka Katić. Ona je novinarka Dijana Mitrović, koja se vratila iz Beograda, u koji je morala da pobegne „sa starcima“ a u tome joj je pomogao obaveštajac kome je zbog toga životno dužna. Kriminal, korupcija, borba za opstanak i profesionalno bavljenje novinarstvom dobro su osmišljeni i spakovani u gledljivu TV priču. Taman kad pomislite da niko u regionu više ne može da napravi pristojnu i gledljivu TV seriju, prijatno se iznenadite.

Teorija kaže da su mediji stub i korektiv demokratije. Oba primera koje smo spomenuli uveravaju nas da i dalje postoji kritički nastrojena javnost kojoj je stalo da mediji koje konzumira budu profesionalni. Mario Vargas Ljosa i Dalibor Matanić su, svako iz svog ugla, mogli to da artikulišu i podele sa čitaocima i gledaocima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari