Nisam veliki ljubitelj sporta, ali ni njegov zakleti protivnik. Podržavam rekreativno bavljenje ovom plemenitom aktivnošću, iako je sam nažalost ne upražnjavam.

Razumem i pasionirane ljubitelje sporta koji željno iščekuju neki sportski događaj: raduju se, nadaju se, nerviraju se, smeju se ili plaču, naročito kada igra omiljena ekipa, najdraži sportista, sportistkinja ili svima draga reprezentacija. Kruna svih sportskih događaja jesu naravno Olimpijske igre u dva izdanja zimskom i letnjem, a tome treba dodati i Paraolimpijske igre takođe u dva izdanja. Lista olimpijskih sportova se vremenom sužavala i proširivala, zavisno od trenutka u kome se odluka donosila. Neki od kriterijuma prema kojima neki sport postaje olimpijski mi nisu sasvim jasni. Doduše, još jednom moram da naglasim da sport ne poznajem dovoljno, pa svaki čitalac koji se u sport razume može da mi nešto prigovori ili me demantuje, te se zato neću upuštati u razglabavanja o olimpijskim sportovima, već samo želim da ukažem na jedan fenomen: elektronski sport. Englezi su mu već nadenuli ime eSport. Reč je pre svega o video-igricama koje će, sasvim moguće, postati upravo olimpijski sport. Jučerašnji broj čileanskog dnevnika „Tercera“ objavio je reportažu pod zanimljivim naslovom „Video-igre mogu da postanu zvaničan sport na Olimpijadi u Parizu“. Ceo tekst se može pročitati na adresi (www.latercera.com/noticia/videojuegos-podrian-deporte-oficial-juegos-olimpicos-paris/). Još je znakovitije to što je tekst objavljen u veoma čitanoj rubrici „Tendencije“. Priča je veoma zanimljiva. Citiran je Toni Estanguet, kopredsednik Organizacionog odbora pariske Olimpijade, koji je rekao da o tome treba da razmislimo. Ne može se reći kako e-sportovi nemaju veze sa Olimpijadom. Ovu vest je detaljnije preneo i portal www.esportvesti.com, gde se nalazi sve bitno što se e-sportova tiče. Tako saradnik ovog portala Dimitrije Rakita objašnjava da veliku ulogu ima to što će Azijske igre 2022. uvrstiti e-sport kao ravnopravan tradicionalnim sportovima, što je jedan od najvećih koraka ka priznavanju elektronskih sportova.

Bilo da neko voli e-sportove ili ne, njihovo eventualno uvođenje na Olimpijadu ukazuje na činjenicu da se svet u kome živimo suštinski menja i to vrtoglavom brzinom. Pojmovi za koje smo mislili da znamo šta znače očigledno dobijaju nov i proširen smisao. Lično, teško mogu igranje video-igara da zamislim kao sport, za mene je to jedan od načina da se čovek dobro zabavi. Ali, vremena sa menjaju, te onda olimpijsko geslo „brže, bolje, jače“ sasvim izvesno dobija još jedno tumačenje. Ne znam šta o tome misle predstavnici ostalih konvencionalnih sportova, sportisti i sportistkinje koji se sportom amaterski ili profesionalno bave. Znam samo da budućnost koja dolazi ukazuje na nove znake koje treba umeti protumačiti. Slična dilema je recimo u Bibliji iskazana, između ostalog, i ovako: „Zato videh da ništa nema bolje čoveku nego da se veseli onim što radi, jer mu je to deo; jer ko će ga dovesti da vidi šta će biti posle njega?“. (Knjiga Propovednikova 3:22).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari