Veze između Srbije i Italije su izuzetno jake. U samoposlugama je, recimo, mnogo italijanskih proizvoda.

U sve više kafića i restorana služi se dobar espreso, restorani koji sebe nazivaju italijanskim su omiljena sastajališta Beograđana. Čak se moja prijateljica Italijanka koja je skoro bila u Beogradu divila koliko je Italije u Srbiji. Italijanska književnost se takođe, mada ne onoliko koliko bi trebalo, prevodi. Većina nas je u Italiji bila, ako nigde drugo, ono u šoping turi u Trstu. Međutim, postavlja se pitanje koliko ovu zemlju i njen svakodnevni život poznajemo, koliko poznajemo ovu zanimljivu pučku demokratiju.

Knjiga koja pored ostalog daje odgovor i na ovo pitanje jeste sjajan roman Paola Sorentina „Svi su u pravu“ koji je objavila beogradska Booka, a odlično ga je prevela poštujući sve zakonitosti dobrog prevođenja Mirjana Ognjanović. Knjiga je to koja će vas dobro nasmejati i naterati da se dobro zamislite nad sopstvenim identitetom i svetom u kome smo nekad živeli i u kome danas živimo. Prava književna poslastica koja nikako ne sme da se propusti. To je tristotinak strana u kojima se naprosto uživa. Da ne bih prepričavao celu knjigu citiraću izdavača koji je sasvim objektivno i realno predstavio. Dakle, ovako: „Toni Pagoda, pevač zabavne muzike, tvrdoglavo je zaljubljen u život. Ima burnu prošlost, premda mu je tek četrdesetak godina. Moglo bi se reći da je Toni simbol svakog preterivanja: veliki potrošač svega, od droge i žena, do prijateljstva i nežnosti. Ovaj nesvakidašnji roman toka svesti govori i o krepkoj i naprednoj Italiji od pre pola veka, kada je glavni junak imao sve što je mogao da poželi. Ali ‘ako počinješ životu da daješ smisao, znači da si ostario’, govori sam sebi Toni P., zagledan u suštinu i komičnost starosti, koja počinje da ga načinje, i otkrivajući sumanute razloge koji pojedine ljude čini uspešnim, a druge – potpunim gubitnicima. Kada život postane previše složen, on shvata da je došao čas za promenu i odluči da nestane. Nastanjuje se u Brazilu, kida sve veze s Italijom, i godinama živi u prividnoj slobodi. Ipak, sudbina sve preokreće. Osetljivog na prijateljstvo, Tonija će novi, nenadano stečeni prijatelj povezati s naručiocem neobičnog koncerta, koji će ga posle dve decenije vratiti u Italiju.“

Roman „Svi su u pravu“ objavila je izdavačka kuća Feltrinelli 2010. godine i on je ubrzo postao književni fenomen u Italiji, ušavši u uži izbor za nagrade „Strega“ i „Streza“ i osvojivši književnu nagradu „Vitorini“. Dve godine kasnije Sorentino je objavio zbirku priča „Toni Pagoda i njegovi prijatelji“, a potom „Velika lepota, dnevnik filma“ (2013). Naredne godine ovaj film je osvojio Oskara za najbolji strani film, nagradu Zlatni globus, Bafta i druga priznanja. Sorentinov film „Mladost“ prikazan je u Kanu 2015. godine. S nestrpljenjem očekujemo i premijeru njegove serije „Mladi Papa“ u kojoj glavnu ulogu tumači Rob Lou, a novce za nju pljunuo je veliki HBO.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari