Radio-istorija 1Foto: Luca Marziale / Danas

Pred kraj ove 2021. godine trebalo bi da se radujemo novom početku, da donosimo tradicionalne novogodišnje odluke da ćemo u novoj 2022. uraditi ono što smo oduvek hteli, iako znamo da ćemo na prvoj prepreci odustati.

Ali, to je deo tradicionalnog novogodišnjeg rituala koji se u pripremi za doček Nove godine podrazumevaju.

Tako je bilo do pre dve godine, dok nije nastupila pandemija virusa korona, a u živote svih nas je ušlo „novo normalno“, pridržavanje mera, vakcinisanje, suočavanje sa podmuklom bolešću koja je zadesila stotine miliona ljudi.

Gotovo svako od nas je ili preležao kovid, ili zna nekoga ko ga je preležao, a svako od nas je nekoga od prijatelja, poznanika ili rodbine izgubio.

Oni su bitku sa virusom izgubili.

Ne mogu da se svih tih ljudi ne prisetim.

Nadam se da će u 2022. pandemija prestati, da ćemo moći ponovo da živimo normalan život.

Svim čitaocima želim dobro zdravlje i srećnu Novu godinu.

Ograničeno kretanje tokom skoro dve protekle godine nateralo me je da istražujem radio, odnosno njegovu ponudu.

Ovaj medij je zahvaljujući podkastu širom sveta doživeo novo zlatno doba.

Izbor podkasta, među kojima je i Danasov, na razne teme je ogroman.

Možete da birate, a izbor je veliki.

Istorija je, recimo, nauka koja me je oduvek zanimala, a posebno volim kad se neki istorijski događaji i procesi objasne razumljivo, pametno i na popularan način.

Inače, radio ima komparativnu prednost u odnosu na ostale medije, možete ga slušati kod kuće, radeći nešto drugo, možete ga slušati u prevozu, u šetnji ili dok trčite.

Vratimo se istoriji.

Trudim se da dve emisije slušam svake nedelje.

Prva je legendarna emisija BBC-jevog Radija 4, „In Our Time“, već decenijama je vodi radijski veteran Melvin Breg, dovoljno je u Guglu ukucati ime emisije i radio-stanice.

Direktno će vas odvesti na stranicu emisije. Breg se ne bavi samo istorijom, već i naukom i drugim društvenim temama.

Na raspolaganju vam je oko 900 epizoda, svaka traje otprilike sat.

Breg u goste dovodi po tri sagovornika, sve od reda eminentne stručnjake koji znaju da zaintrigiraju slušaoce za temu.

Posebno su zanimljive epizode o Šekspirovim sonetima, evoluciji krokodila, Hetitima, Projektu Menhetn koji se odnosi na pravljenje prve atomske bombe.

Moguće je i pretraživanje po temama.

Po sličnom principu dobru emisiju na Hrvatskom radiju radi i Dario Špelić, reč je o emisiji „Povijest četvrtkom“, a nju možete pronaći na veb strani radio.hrt.hr, u odeljku slušaonica.

Izbor tema je zanimljiv, u gostima je obično po jedan istoričar, nevolja je samo u tome što je u arhivi desetak poslednjih emisija.

Budući da se po pitanju novije istorije srpska i hrvatska tumačenja i interpretacije razlikuju, emisije koje se bave recentnim događajima zajedničke prošlosti treba slušati s rezervom, ali, srećom, noviju istoriju Dario Špelić retko obrađuje.

Prijatno slušanje.

Reditelj, scenarista i glumac Milan Jelić o Nagradi za životno delo koju mu je dodelio UFUS, nekadašnjoj Jugoslaviji, koja je uprkos rigidnom sistemu izdvajala veliki novac za film, današnjem poniženju velikih umetnika…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari