Moda je sveprisutna: neko je prati i postaje njena žrtva, ima onih koji je prate površno na nivou opšte obaveštenosti, a ima i onih koje modni trendovi uopšte ne zanimaju.
I na pitanje da li je moda umetnost ili nije, odgovori su različiti. Ponekad uzmem u ruke neki modni časopis, volim da znam šta se u toj industriji dešava bez preteranog udubljivanja. Priče o modelima, modnim kreatorima, osmišljanju kolekcija za novu sezonu, ali i tračevi iz ovog sveta na temu ko se s kim ne podnosi, ko je kome ukrao ideju, za koje honorare rade top modeli, šta kaže urednica američkog Voga Ana Vintur, koja je u tom svetu strah i trepet, jesu dobra razbibriga uz popodnevnu kafu.
Šta se dešava na ovdašnjoj modnoj sceni ne znam, listajući časopise kojih kod nas ima, vidim da se prati ono što se po svetu događa. Međutim, niko od ovdašnjih modnih hroničara, koliko videh, nije registrovao, pojavu prvog modnog evropskog rijalitija „Maestros de la costura“ (Majstori šivenja). Upravo teče njegova druga sezona na španskoj televiziji, a sve epizode mogu da se vide na njihovoj veb stranici www.rtve.es
Dvanaest amatera koji vole modu bore se za glavnu nagradu, a to je pojavljivanje njihove autorske modne kolekcije u jednoj od najuglednijih španskih prodajnih mreža. Pobednik dobija i stručno usavršavanje u jednoj dizajnerskoj školi. Učesnici u krojačkoj radionici koja je opremljena kao svemirski brod imaju na raspolaganju sve moguće tkanine i aksesoare, a prema nalogu žirija, moraju da osmisle i sašiju haljinu za 90 minuta. Posle tog zadatka sledi rad po ekipama. Odlazi se u neku od prestižnih modnih firmi, gde učesnici moraju da za dva sata sašiju što verniju „repliku“ modela koji im žiri zada. To uopšte nije jednostavno: procenjuje se kako takmičari rade u timu, gleda se svaki porub i šav, onda slede eliminacije. Takmičari za sat moraju da osmisle ili proizvedu neki modni detalj poput torbe.
Svake nedelje radionicu napušta po jedan takmičar. U žiriju su ugledni modni kreatori Lorenco Kaprile (jedan je od modnih savetnika španske kraljevske porodice, čije modele često nosi španska kraljica Letisija), Marija Eskote i Alehandro Gomes poznatiji kao Palomo Spain. Zanimljivo je videti tri potpuno različita pristupa modi. Kaprile je pobornik klasike, dok su Marija i Palomo pobornici modernijih tokova. U emisiji često gostuju kreatori i poznate ličnosti koje imaju stila. Rad u ovom TV šnajderaju, nije samo puka zabava, radi se i na edukaciji gledalaca o modi: šta se u kojoj prilici nosi, šta se s čim slaže. Dobro je u TV format spakovana poruka da iza glamura i šljokica, koje vidimo na crvenom tepihu, stoji ogroman i naporan rad koji se skoro nikad i ne vidi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.