U Galeriji Kuće legata, Knez Mihailova 46, otvorena je izložba slovenačkih konzervatora i restauratora. Na izložbi će na trideset postera biti prezentovani najznačajniji konzervatorsko- restauratorski postupci, istraživačke metode i rezultati na zaštiti kulturne baštine Slovenije, od 2012. do 2014. godine. Izložba će biti otvorena do 31. marta, od 12 do 20 časova svakog dana, osim ponedeljka.
Izložba se organizuje u saradnji Centralnog instituta za konzervaciju i Društva restauratora Slovenije, koji imaju višegodišnju saradnju u oblasti zaštite nasleđa. Programi saradnje pružaju mogućnost za razmenu iskustava i znanja, kao i za upoznavanje sa novim ostvarenjima na polju očuvanja kulturnog nasleđa.
Istovremeno, izložba doprinosi informisanju široke publike o konzervaciji predmeta koji nisu važni samo za istoriju i kulturu Slovenije i regiona Jugoistočne Evrope, već i za svet generalno: slika umetnika Tintoreta, vrata arhitekte bečke secesije Josipa Plečnika, skidanje koptskih fresaka u egipatskoj i sudanskoj Nubiji, istraživanja rimske Emone, statut grada Pirana iz 1384, ronilačko odelo tršćanskih Slovenaca iz Ribarskog muzeja tršanskog primorja, ispitivanje tehnologije maltera rimskih zidnih slika i drugo. Osim toga, na izložbi će biti prikazane i nedestruktivne analize kulturne baštine pomoću infracrvene i ramanske spektroskopije, spektralnih analitičkih metoda i drugo.
U katalogu ove zanimljive postavke predsednik Društva restauratora Slovenije Jernej Hudolin piše: „Moderni način života, industrijalizacija i nezaustavljiva proizvodnja novih dobara doneli su drugačiji način života, koji je raskinuo veze sa iskustvima pređašnjih generacija. Ne samo da smo u zadnjih nekoliko desetleća izgubili brojne kulturne spomenike, čak i mnoge obnove nisu vredne pohvale. U njih smo ugradili ploče od armiranog betona, obložili ih cementnom žbukom, drvo natopili veštačkim premazima, ugradili plastične prozore, i tako preterano restaurisali da se sve cakli kao novo. Stvorili smo falsifikate, umesto da smo očuvali originale. Time smo ukorenili mišljenje po kome je staro lepo samo ako se sjaji, dok je objekata sa pravom merom patine sve manje i manje. Sa druge strane, jedan od temeljnih izazova budućnosti delatnosti zaštite spomenika kulture predstavlja pronalaženje konsenzusa između starog i novog, između uloge zaštitnika i uloge sukreatora. Izazovi današnjice, više nego ikada pre, spomenicima i baštini omogućavaju preživljavanje isključivo u kontekstu suživota sa današnjim vremenom.“
Takođe, jedan od vidova ove saradnje podrazumeva i prezentaciju aktivnosti Centralnog instituta za konzervaciju na međunarodnoj poster izložbi pod nazivom Susret slovenačkih konzervatora i restauratora, koja se svake godine u maju mesecu održava u Ljubljani, a koju pored Društva restauratora organizuje i Zajednica muzeja Slovenija. CIK će i ove godine učestvovati sa tri postera i jednim filmom, kojim će prezentovati programe za edukaciju široke publike, konzervacija metala, izložba CIK-a u Strazburu i film o konzervaciji slike Petra Lubarde „Zarobljenik.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.