Izložba pod nazivom „Živeti u Dunavskoj banovini“ u Velikoj galeriji RTS-a otvorena je do 31. januara. Predstavljeno je devet starih zanata koji na jedinstven način oslikavaju način života tridesetih godina prošlog veka na navedenom prostoru nekadašnje Kraljevine Jugoslavije.
Period postojanja banovina na ovom prostoru u stvari predstavlja poslednju deceniju i kraj monarhije kao državnog uređenja, vremenski uklješten između velike ekonomske krize i Drugog svetskog rata. Najveći deo fondova M.F.A.M. potiče upravo iz te epohe, a nastao je i korišćen na teritoriji koju je zahvatala Dunavska banovina koju su tada činili Šumadija, Braničevo, Banat, Bačka i Srem. Uprkos istorijski veoma bogatom periodu namera ove izložbe jeste da pre svega predstavi upravo svakodnevni život kroz devet zanata i profesija u rekonstruisanim ambijentima tog vremena. Dakle, život između velikih briga i razbibrige tridesetih godina dvadesetog veka. Ko su bili berberi, kako je izgledalo zdravstvo, ko se bavio krojačkim zanatom, a ko advokaturom, gde su se obućari nazivali šusteri, ko je bio poslednji novosadski sarač, od kada postoji geodetska delatnost….
Postavku su osmislili ljudi iz Manual muzeja zaboravljenih umetnosti (M.F.A.M), koji je nastao kao plod dvadesetogodišnjeg istraživanja, prikupljanja i zaštite artefakata starih i umetničkih zanata. Prvih godina prikupljeni predmeti služili su kao inspiracija dizajnerskom timu, ali i kao dekoracija dućana, gradeći na taj način jedinstven i prepoznatljiv zaštitni znak Manualove manufakture. Vremenom, broj prikupljenih predmeta narasta i danas prevazilazi neverovatnih 150.000 predmeta. Obilje materijala uslovilo je prerastanje kolekcije u specifičan muzej sa neobičnim zbirkama. Pionirska istraživanja u oblasti industrijske arheologije prikupila su veliki broj izložaka. Tako su nastale jedinstvene zbirke ambalaže i reklamnog materijala, električnih instrumenata i uređaja, pa sve do kompletnih enterijera zanatskih radionica sa inventarom. Svoje mesto ovde su našli razni neobični i bizarni predmeti okupljeni u jedinu zbirku efemerija na ovim prostorima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.