Pametni telefoni i tableti promenili su sve. Već nekoliko godina se po belosvetskoj štampi objavljuju ozbiljni tekstovi o tome kako je tehnologija promenila naše živote i svakodnevne navike.

Jedna od njih je gledanje televizije i slušanje radija (ova navika je nažalost u zemlji Srbiji maltene istrebljena, osim na javnom servisu, gotovo više nigde ne postoji ono što se zove autorska radio-emisija, dok se u svetu radio sluša, a nove tehnologije su i povećale dostupnost ovog medija).

Televizija već više od jedne decenije po Americi i Evropi menja svoju prirodu. Gledanje sadržaja na zahtev preko neke od sprava postaje nešto što je potpuno normalna stvar, a onda se urednici po TV kućama hvataju za glavu. Izazov je nezahvalan. Pitanje je sad kako privući razmaženog i zahtevnog gledaoca da odabere upravo sadržaj koji oni potpisuju. Sve češće gledanje TV sadržaja na pametnim spravama: telefoni, tableti i televizori donelo je interaktivnost. Mnogo emisija ima svoje strane na društvenim mrežama pa gledaoci mogu da tokom emitovanja komentarišu, pitaju, predlažu. Budući da je svet veliki, ima tu svega i svačega. Ni mi u Srbiji ne zaostajemo za svetom baš toliko koliko bi se moglo pomisliti. Neke ovdašnje televizije imaju sasvim pristojne on demand servise, uključujući i kablovske operatere i neke filmske kanale, ali o njima nema potrebe pisati budući da oni sami redovno o tome obaveštavaju svoje gledaoce.

Po Evropi skoro svi javni servisi koji drže do imena i ugleda imaju svoje aplikacije koje se mogu „svući“ sa gugl pleja ili ajtjunsa. Prošetaću samo kroz neke koje su zanimljive i interesantne, a mogu da prekrate vrućine i nude zanimljive i inteligentne programe koji mogu da se gledaju kod nas, besplatni su, a dobra su alternativa ako vam se ne gledaju ljudi u zatvorenom prostoru 24 sata. Krenimo od naših suseda Hrvata. NJihov javni servis ima aplikaciju HRTi. Emisije su podeljene po žanrovima i kategorijama. Naići ćete na dobre dokumentarce iz raznih oblasti stvaralaštva kakva je serija o fenomenu kiča ili emisije poput „Na rubu znanosti“, „Treća povijest“ i „Treći element“.

Nikako ne smemo da zaboravimo ni francusko-nemački kanal kulture ARTE. NJihovu aplikaciju možete da skinete u francuskoj ili nemačkoj verziji. Potpuno su identične, zavisi samo na kom jeziku želite da gledate program. Upravo ova televizija pravi najbolju informativnu emisiju na Starom kontinentu. ARTE Info. U 19 minuta gledalac sazna sve što je bitno i važno. Iskusni i dobri urednici odabiru ono što zaista treba da ostane zabeleženo na našem kontinentu i u svetu. Kada takav dnevnik pogledate, nijedan drugi vam ne treba. Brzo, ozbiljno, kratko, analitički, pametno. Urednici naših inače smrtno dosadnih informativnih emisija opsednuti su anglosaksonskim bastionima „objektivnosti“ koji sa našim kulturnim kodom i nemaju mnogo veze. Mnogo više ideja se može izvući ako se pogleda dnevnik španske (aplikacija RTVE) ili italijanske (aplikacija RAI TV) televizije. Ne kažem da su anglosaksonske vesti loše, štaviše, odlične su, ali nisu jedine niti najbolje. Istina je negde na sredini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari