„Da li je Rebeka Bruks zadovoljna?“ Ovo pitanje postavio je Amal Radžan, urednik emisije The Media Show, na BBC-jevom Radiju 4, direktoru programa novog Tajms radija Timu Levelu.
Rebeka Bruks je ključni čovek medijskog magnata Ruperta Mardoka za Veliku Britaniju, na čelu je njegove kompanije News UK u čijem su vlasništvu dva najstarija britanska dnevna lista Tajms i Sandej tajms.
Za nju tvrde da je jedna od najmoćnijih žena na britanskoj medijskoj sceni. Važi za sposobnu, ambicioznu i, prema tvrdnjama raznih ostrvskih blogova, beskrupuloznu osobu.
Koliko je u tim tvrdnjama istine ne znam, znam samo da što ova žena pipne i osmisli funkcioniše. Bila je glavna urednica tabloida San, napravila je odličnu ravnotežu između onlajn i štampanog izdanja, listu je skočio tiraž, privukla je oglašivače, sprovodila je kampanje protiv porodičnog nasilja sa velikim uspehom. List je ostvarivao lepe profite.
Pre toga bila je drugi čovek u Mardokovom globalnom carstvu – kompaniji News International, i bila je u središtu skandala kad je pre nekoliko godina tabloid News of The Wold morao da bude ugašen. Uspela je da ga preživi i iz njega izađe jača nego ikad. O tome šta je sve tu bilo internet i dan-danas vrvi od tekstova, pa koga zanima ovaj skandal može da izgugla informacije.
Elem, Rebeka Bruks je sad rešila da se ozbiljnije pozabavi s dva dnevnika dragulja u Mardokovoj kruni, Tajmsom i Sandej tajmsom. Tajms je ove godine napunio 235 godina, a Sandej tajms je nešto mlađi – postoji od 1880.
Da ne bi bilo zabune, iako je reč o istom listu, dnevno i nedeljno izdanje Tajmsa imaju dve potpuno različite redakcije. Recimo, dnevni Tajms se zalagao protiv Bregzita, dok se nedeljno izdanje za to zalagalo.
Tajms je među prvima uveo pretplatu, tako da besplatnog sadržaja nema. Kako bi se ojačao brend i privukli novi čitaoci osnovan je Times radio, koji je besplatan, dostupan je preko aplikacija na gugl pleju i plejstoru ili preko Tajmsovog sajta www.thetimes.co.uk/radio.
Reč je o odličnom radiju koji je pokupio najjače radio-novinare u Britaniji, a oslanjaju se i na resurse Tajmsa i Sandej tajmsa: koga zanima ozbiljan, dobar i dinamičan talk radio a uz to hoće da bude u kontaktu s izvornim british english to je prava stvar: vesti na svakih pola sata, ljudi iz sveta politike, biznisa, kulture i umetnosti, društveni aktivisti i mnogi drugi su gosti ove radio-stanice.
Iako nema muzike, program je slušljiv i zanimljiv, nema ni reklama. Cela ideja je da radio privuče ljude da se pretplate na Tajms i tako sa što više pretplatnika obezbede stabilne prihode. Treba li reći da sam se „navukao“ i trenutno uživam free trail od mesec dana.
Ne želim nikoga da reklamiram, ali kad otvorite Tajms i počnete da ga čitate, postaje vam jasno zato je taj dnevni list jedna od neprikosnovenih britanskih institucija. Odlično napisani tekstovi, zanimljive analize, ali i gospodski upakovani tračevi i crna hronika, kad pročitate samo jednu vest iz te rubrike, odmah vam je jasno zašto Englezi snimaju najbolje krimi i dramske TV serije. O kulturi, njihovim književnim, pozorišnim, filmskim i TV kritikama da se i ne govori.
Naravno, ne može se bez čuvenih rubrika ovih novina kao što su ukrštenica i pisma čitalaca. Ove novine su pokazale i dokazale šta znači kad se neguju viševekovna tradicija pisanog novinarstva, nagomilano iskustvo koje može da odgovori izazovima ovog vremena.
Nema većeg zadovoljstva od pretraživanja 235 godina arhive sa nekoliko klikova. Tog zadovoljstva putovanja kroz vreme ne želim da se odreknem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.