Gost upravo završenog Sajma knjiga bio je i nemački novinar i Pisac Jan Filip Zendker. Čitaocima je predstavio svoj novi roman „Šapat senki“ (Laguna, prevod Irena Lea Janković). Zendker kroz priču o usamljeniku Polu Libovicu, koji slomljen smrću sina i propašću braka, napušta ogromni Hongkong i nalazi utočište na obližnjem ostrvcetu.

Igrom sudbine upoznaće Amerikanku čiji je sin nestao u Kini. Pol će odlučiti da joj pomogne u očajničkoj potrazi za njim i to će ga odvesti u zemlju brojnih opasnosti i neočekivanih kontrasta.

Kroz naoko običnu priču o tragičnim sudbinama, izvire Zendkerovo ozbiljno poznavanje Dalekog Istoka, Kine, kao i celokupne svetske politike. Pitali smo ga gde novinar ustupa mesto piscu.

– Kao novinar sam naučio da istražujem – kaže Zendker za Danas i dodaje – Sve moje knjige su dobro istražene, ne bih želeo da budem poput svog zemljaka i prehodnika Karla Maja koji je pisao o Divljem zapadu, a da nikada nije bio tamo. Ne bih želeo da moje knjige zvuče kao niz stereotipa. U svojim romanima hoću da saopštim čitaocima šta sam saznao o Kini tokom svog istraživanja i da budem autentičan. Možda u ovoj knjizi, koja je prvi deo „Kineske trilogije“, provejava novinar iz pisca. Ali, reportaža se piše dve nedelje, a pisanje romana dve godine, tako da je to veoma usamljenički posao.

Glavni junak Pol živi u Kini tri decenije, kroz priču o njegovom poimanju sveta Zendker zapravo piše o savremenoj Kini, prožimanju tradicionalnog i savremenog. Prema mišljenju mnogih poznavalaca brz ekonomski i tehnološki napredak je, uz političko jačanje, najmnogoljudniju zemlju sveta postavilo pred nove izazove. Nametnulo se pitanje, da li su se se Kinezi „izgubili u progresu.“ Naš sagovornik kaže:

– Živeo sam u Kini, posmatrao sam čak i kada nisam bio svestan koliko opažam kinesku stvarnost. Mislim da se Kina tokom tog ubrzanog razvoja prilično pogubila i da ne zna šta će sa sobom. Ona pokušava da pronađe svoj duhovni i moralni put. Ljudi me pitaju treba li da se plašimo Kine s obzirom na to da je toliko ojačala, a ja im odgovaram da treba da je se plašimo zato što je veoma slaba. Kina ima veoma mnogo problema. Ogromna je korupcija, u narodu se zbog te korupcije nagomilalo mnogo besa, nepravde u društvu, ogromnih razlika između bogatih i siromašnih što stvara veliku napetost tako da sam siguran da će Kina zapasti u krizu možda kroz dve nedelje ili kroz pet godina, to je ono čega treba da se plašimo. Najgore od svega je to što Kina nema politički sistem koji može da makar pokuša da reši sve te probleme. Država se tako našla pred ‘kvakom 22’ Nastala je nerešiva situacija. Da bi se rešavali problemi potrebna je nezavisna štampa i nezavisno sudstvo, međutim to je nemoguće u zemlji u kojoj je Partija iznad svega, pa čak i iznad zakona, tako da su nezavisno sudstvo i nezavisna štampa su nezamislivi. Nije neophodno imati demokratske izbore, ali sudstvo i štampa su neophodan korak ka rešavanju problema a nemoguće ga je izvesti zato što je Partija najvažnija.

Zendker je bio dopisnik uglednog nedeljnika Štern iz Amerike od 1990. do 1995. i iz Azije od 1995. do 1999. godine. Posle dužeg boravka u Americi vratio se u Nemačku i nastavio da radi za ovaj list. Pitali smo ga kakva je budućnost nezavisnog novinarstva u doba sveopšte globalizacije interneta i digitalnog novinarstva.

– Niko nema odgovor na to pitanje. Mnogi misle, posebno u SAD, da nezavisno novinarstvo treba finansirati kroz javne fondove. Možda to i jeste nekakvo rešenje jer je nezavisno novinarstvo neophodno za demokratsko i otvoreno društvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari