Zanimljive ilustratorke 1Foto: Luca Marziale / Danas

Volim dobre izložbe. Posebno one koje vas navode na razmišljanje i preispitivanje onoga što mislite da već znate, a da vam pružaju pravi doživljaj za oko.

Takva je upravo postavka „Ilustrator/ke“ koja se može videti u galeriji beogradskog Instituta Servantes.

Poznato je da je upravo ilustracija jedna od najkreativnijih grana stvaralaštva i trenutno je u Španiji u punom procvatu. Rad ilustratora, a posebno ilustratorki, veoma je cenjen, kako na profesionalnom, tako i na umetničkom nivou. U svetu izdavačkih kuća, gde se sve više ulaže u koncept ilustrovane knjige, rad ilustratorki naročito dolazi do izražaja, a njihova maštovitost podstiče reizdanja svetskih klasika i na poseban način zaokružuje produkciju savremenih projekata.

Pod palicom kustoskinje Matilde Rodriges, ova izložba prikazuje dela ilustratorki priznatih kako na španskoj, tako i na međunarodnoj sceni, poput Čileanke Luise Rivere, ili Sonje Pulido, Marije Hese, Helene Peres Garsije ili Lare Lars iz Španije.

– Pravi je čas da se oda priznanje trudu ovih stvarateljki i pohvali dobro stanje u kom se španska ilustracija nalazi zahvaljujući njihovim delima koja prevazilaze granice i uživaju međunarodnu slavu. NJihove publikacije prevode se na razne jezike, rade za prestižne robne marke i najbolje svetske medije, ilustruju klasike književnosti, izdaju autorske knjige, radovi im se izlažu u galerijama i na međunarodnim sajmovima, dobijaju značajna priznanja kritičara i publike. Ovo je njihovo vreme, rekla je u izjavi za medije Matilde Rodriges.

Za ovu priliku ona je odabrala radove ilustratorki kao što su: Bea Lema, Helena Peres Garsija, Irija do Kastelo, Irija Fafijan, Lara Lars, Luisa Rivera, Malota, Marija Hese, Nurija Figeiredo, Pelo di Kane, Sara Landeta i Sonja Pulido. Postavka je usmerena ka najslobodnijim, najkreativnijim i najličnijim radovima izabranih autorki, kao i ka istraživanju različitih formata i tehnika: sito štampe, kolaža, keramike, risografije, digitalnog crteža, skulpture i instalacije.

Izložba „Ilustrator/ke“ prvobitno je zamišljena 2020. godine kao Instagram izložba, u skladu sa tom društvenom mrežom na kojoj većina autorki beleži značajnu popularnost. Nakon velikog uspeha i usled popuštanja protivpandemijskih mera, izložba je počela da putuje širom sveta, od Čikaga, preko Mančestera i Pariza do Krakova.

U galeriji Instituta Servantes u Beogradu biće otvorena do sredine leta, a za publiku će biti organizovano nekoliko stručnih vođenja, na srpskom i španskom jeziku. Zakazana su za 18. i 25. jun.

Zanimljivo je da kroz ovu izložbu možemo da vidimo koliko se položaj žene u španskom društvu promenio u ovih nekoliko decenija nakon slavne Tranzicije. Žene su od pasivnih posmatrača, suprugi i krotkih katoličkih majki koje ni tekući račun nisu mogle da otvore, niti da putuju bez saglasnosti muža, oca ili brata, postale sve prisutnije i glasnije članice društva. Naravno da položaj žene može biti bolji. U Španiji je mnogo domaćeg nasilja.

Različiti senzibiliteti i stvaralačke poetike ovih autorki uspele su da artikulišu glas žena i iskažu svoju kreativnost. Mnogo je sličnosti u mentalitetu građana Srbije i Španije, neke su pozitvne i lepe, ali ima i razlika. Zato često navodim pozitivna španska iskustva koja bi možda mogla da nam pomognu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari