Bruka bruku stiže 1Foto: Luca Marziale/Danas

Srpski fudbalski klubovi se uveliko spremaju za predstojeću sezonu, iako mnogi još uvek ne znaju u kom rangu će se takmičiti.

Ta neizvesnost će, kako stvari stoje, potrajati do kraja meseca, iako je bilo planirano da se prvo kolo Superlige igra 21. jula. Start prvenstva je odložen zbog „slučaja Kolubara“.

Naime, posle prijave UEFA protiv Kolubare, Mladosti GAT, Spartaka i Novog Sada da su nameštali razultate na svojim utakmicama Fudbalski savez Srbije je 23. maja kaznio Kolubaru sa oduzimanjem devet bodova, a Spartak i Mladost GAT sa po tri miliona dinara što je praktično klub iz Lazarevca oteralo u niži rang.

Naravno čelnici Kolubare su se žalili i „slučaj“ je stigao do Sportskog suda za arbitražu u Lozani koji će svoju odluku doneti tek 21. jula. Iskreno ne verujem baš u nevinost Lazarevčana ali sam (nažalost) 99 odsto siguran da FSS nije našao dovoljno dokaza da ih kazni.

Umesto da su odmah odgovorili UEFA da oni ne znaju ili, iskrenije, ne smeju da reše ovaj slučaj i zamole njih da to oni učine, upetljali su se kao „pile u kučine“.

Kako bilo, predstojeće fudbalsko prvenstvo biće (opet) neregularno. Naime, ako Sud presudi da FSS nije imao dovoljno dokaza da kazni Kolubaru u Seperligi će se sledeće sezone takmičiti ne 16 već 17 ili 18 klubova, a to iziskuje promene sve do „beton lige“. Bruka.

Na nameštanje rezultata u fudbalu već smo već svikli, ali da se nameštaju i rezultati u „ligi bez briga“ – u Košarkaškoj ligi Srbije, u kojoj je pobednik poznat i pre nego što se formalno odigraju dva finalna meča u matine terminima, u Ligi koja bi trebalo da služi da mladi košarkaši dokažu svoj talenat. Umesto toga, kako pišu neki domaći mediji, čak 30 košarkaša je pod istragom zbog nameštanja mečeva u Košarkaškoj ligi Srbije, a reagovala je i Međunarodna košarkaška federacija (FIBA), koja će ovim igračima onemogućiti da potpišu ugovore sa klubovima do završetka istrage. Bruka.

Tokom minule nedelje stigla je još jedna. U Skupštini Srbije spomenuta su dvojica (nekada) uglednih sportista. Bivši rukometni reprezentativac Vladimir Mandić je došao na vrata čoveku na Novom Beogradu i pretio pištoljem. Policija je posle prijave privela Mandića, oduzela mu četiri pištolja i predala slučaj sudstvu.

Za skupštinskom govornicom spomenuto je i ime Zvezdana Terzića, direktora FK Crvena zvezda. Navodno, njega je zaustavila policija i pronašla mu pištolj u kolima. Terzić je demantovao da ga je policija zaustavila, ali je rekao da ima pištolj za koji poseduje dozvolu.

Mnogima smeta što „lice sa poternice“ (za Terzićem je 2008.godine Nacionalni biro Interpola raspisao međunarodnu poternicu po nalogu Okružnog suda u Beogradu, a od 2010. godine vodi se sudski postupak i još traje) ima urednu dozvolu za nošenje oružja koju svake godine produžava. Meni smeta što uopšte jedan sportista ima potrebu da nosi pištolj.

Družio sam se svojevremeno sa Miljanom Miljanićem, Draganom DŽajićem, Vladimirom Cvetkovićem, Žarkom Zečevićem, Nenadom Bjekovićem, Ćirom Blaževićem, Ivicom Osimom… i nisam čuo niti video da imaju pištolje.

Znao sam da sa sportistima, pre svega fudbalerima, noćima ludujem po kafanama. Šalili smo se, uživali u pesmi, društvu i – nikog nismo ugrožavali, maltretirali, tukli, pretili pištoljima.

Sportisti su nekada bili idoli. Ne samo zbog rezultata na sportskom terenu već i ponašanju van njega. Danas: Bruka!

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari