Igranka bez prestanka 1Foto: Luca Marziale/Danas

Davnu 1986. godinu obeležio je najveći skandal u jugoslovenskom fudbalu. Skoro sve utakmice poslednjeg 34. kola fudbalskog prvenstva bile su nameštene.

Tadašnji predsednik Fudbalskog saveza Jugoslavije Slavko Šajber je, uz saglasnost predsedništva Saveza na čijem čelu je bio, doneo odluku da to kolo poništi.

Partizan nije hteo da prizna da je nameštao, nije odigrao ponovljenu utakmicu, Crvena zvezda je odigrala na Koševu i za razliku od prve koju je dobila sa 4:0 ovu je izgubila sa 2:1 ali joj je i to bilo dovoljno da osvoji titulu.

Usledile su tužbe crno-belih Sudu udruženog rada, Ustavnom sudu i – Šajber je izgubio.

Zapravo, Šajber je izgubio podršku javnosti, novinara,… onog trenutka kada je obrazlažući kazne „objasnio“ da vinkovački Dinamo i splitski Hajduk nisu kažnjeni jer se na tom meču nije namestio rezultat već „samo“ broj golova (Davor Čop je postigao tri gola, postao najbolji strelac šampionata i obezbedio angažman u Italiji).

U to vreme Predsedništvo je činilo 16 delegata (iz svake republike i pokrajine po dva člana) i za donošenje odluke bila je potrebna prosta većina, da bi je dobio Šajber je odlučio da ne kazni Hajduk i Dinamo i dobio je taj deveti glas).

Na utakmicama Sarajevo – Crvena zvezda i Partizan – Željezničar takođe se nije nameštao pobednik već „samo“ broj golova (Partizan je uoči tog poslednjeg kola imao za jedan gol bolju gol razliku).

Nije to bilo ni prvo ni poslednje nameštanje rezultata na ovim prostorima.

Početkom 2004. godine Branko Bulatović, generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije i Crne Gore, najavio „energičnu borbu protiv nameštanja utakmica“.

Tada je bila popularna varijanta „tri za tri“.

Naime, tri-četiri kluba bi se pre početka prvenstva dogovorilo da u njihovim međusobnim utakmicama neće biti nerešenih rezultat (gubljenja dva boda) i to je prolazilo dok nisu postali pohlepni i da (zbog kladionaca) počeli da se do dogovaraju na pobedu gosta ili igraju „prelaze“ (iz 2 u 1).

Bulatović, navodno, nije hteo da registruje utakmicu Sutjeska – OFK Beograd i – da li je ubijen zbog toga ili … Prošlo je već 19 godina od tog zločina ubica i nalogodavac nisu pronađeni.

Ovih dana Fudbalski savez Srbije ima problema sa „aferom Kolubara“.

Posle upozorenja UEFA o sumnjivim utakmicama Kolubare FSS je kaznio Lazarevčane oduzimanjem devet bodova, što je Kolubaru praktično oteralo u niži rang takmičenja.

Naravno, Kolubara se žalila Sportskom sudu za arbitražu koji je naložilo Fudbalskom savezu Srbije da do ponedeljka dostavi sve dokaze protiv Lazarevčana, odnosno da argumentovano obrazloži svoju odluku.

Smem da se kladim u 100 marki da FSS nema validnih dokaza (ne tvdim da je Kolubara nevina).

U uređenim državama da bi se dokazalo kriminalno delo treba pratiti tok novca.

U Srbiji nema novca i treba pratiti trag „članskih karata biblioteke“.

Ostalo je još manje od meseca dana do početka novog prvenstva a prošlo još uvek nije završeno. Igranka bez prestanka.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari