Istina, ostavke nisu podneli najodgovorniji 1Foto: Luca Marziale / Danas

U uređenim, da ne kažem normalnim, državama podrazumeva se da će ako Vlada ne ispuni obećanja koja je dala u predizbornoj kampanji predsednik, premijer ili resorni ministar podneti ostavku.

Ukoliko fabrika ne ostvari predviđenu proizvodnju (i zaradu) vlasnik fabrike će smeniti direktora ili će ovaj sam podneti ostavku. To je moralni čin.

Posle neuspeha fudbalske reprezentacije na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj javnost je očekivala ostavke i – dobila ih je. Istina, ostavke nisu podneli najodgovorniji – Dragan Džajić, predsednik Fudbaskog saveza Srbije, niti selektor Dragan Stojković Piksi.

Učinili su to potpredsednik Saveza Branislav Nedimović i generalni sekretar Jovan Šurbatović. Naravno, nisu ni oni podneli ostavke zbog moralne odgovornosti već iz ličnih interesa – Nedimović se vratio „prvoj ljubavi“ – politici, dok se Šurbatović vratio biznisu.

FK Partizan je ove godine „uspeo“ što u Evropi do sada niko nije (a neće ni u skorijoj budućnosti) – crno-beli su ispali iz kvalifikacija u sva tri evropska klupska takmičenja – Liga šampiona (kijevski Dinamo), Liga Evrope (Lugano) i Liga konferencije (Gent). Interesantno je da uprkos očajnim rezultatima (i igrama) na evropskoj sceni (ništa bolje nije ni u domaćem prvenstvu) ostavke niko nije očekivao.

Problem kluba iz Humske 1 je taj što predsednik ne može da podnese ostavku.

Milorad Vučelić podneo je već ostavku na mesto predsednika Partizana pre tačno godinu dana (30.8.). Nije Vučelić kriv što se Skupština kluba nije održala već godinu dana pa on „mora“ da obavlja dužnost predsednika.

To praktično znači da Aleksandar Stanojević, trener crno-belih, praktično i nema kome da podnese ostavku. Mada je nedavno priznao da ne sastavlja tim kako bi on želeo.

– Jednostavno moram da ih koristim da bi pokušali da naprave transfer da bismo imali egzistenciju kluba. Mislim da ova ekipa ima veliki broj stranaca. Sigurno ću napraviti određene rezove, ali svaki igrač ima ugovor. Pokušaćemo da napravimo ekipu kakvu želim – rekao je Stanojević posle eliminacije od Genta, a pred duel sa Vojvodinom.

Tačno je da država (ON) Partizanu daje pare tek da preživi (za razliku od „mezimice“) ali je isto tako tačno i da se to malo para „baca“ na skupa (kao) pojačanja iz inostranstva, a da se „naša deca“ prodaju za male pare, ili se šalju na kaljenje u druge klubove.

Poslednji slučaj Milana Aleksića to najbolje ilustruje. Mladi vezista je bio u Partizanu ali su njegovi „stručnjaci“, na čelu sa Igorom Duljajem, procenili da nije dovoljno dobar za crno-bele i prepustili ga kragujevačkom Radničkom.

Aleksića (19 godina) je ovog leta za 3 miliona evra Radnički prodao Sanderlendu (najskuplje pojačanje ovog kluba ovog leta). Aleksić se nalazi i na spisku selektora Stojkovića za utakmice sa Španijom i Danskom.

Partizan je ispao iz svega što se može ispasti, prelazni rok je završen u skoro svim evropskim zemljama tako da je (krajnje) vreme da se puste „naša deca“ da se igraju. Gore od ovoga je (skoro) nemoguće. U suprotnom, Stanojeviću, znaš šta ti je činiti.

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari