Devedesetih godina prošlog veka zbog „ničim izazvanih sankcija“ fudbalski klubovi iz Srbije mogli su zimske pripreme da obavljaju samo u „bratskim“ zemljama – Crnoj Gori, Grčkoj i Kipru. Partizan je tako zimske pripreme 1995. obavio na Kipru.
Već po dolasku na aerodrom u Nikoziji shvatili smo da nismo baš dobrodošli.
Ne samo da nas nisu dočekali „raširenih ruku“ već su nas „zamolili“ da stanemo sa strane, da ne smetamo ostalim putnicima a nama iz Srbije – fudbalere, stručni štab, rukovodstvo i četiri novinara – će pasošku kontrolu obaviti na kraju.
Da nismo baš „braća po materi“ uverili smo se i na samom terenu – izbila je opšta tuča fudbalera Partizana i Apolona, kog je tada trenirao Milan Živadinović.
Po ukidanju sankcija bio je mnogo veći izbor za obavljanje zimskih priprema a u poslednjoj deceniji većina klubova se opredeljivala za Tursku.
Izbor je prilično logičan – odlični hoteli sa teretanama, bazenima, kvalitetni tereni, a kako su se tamo pripremali i klubovi iz drugih zemalja lako su se pronalazili rivali za kontrolne utakmice.
Tako je trebalo da bude i ove zime.
Istina, početkom novembra pojavila se kombinacija da Zenit plati Crvenoj zvezdi pripreme u Kataru gde bi bio odigran i jak turnir.
Međutim, nisu se poklopili termini, Rusima je odgovarao početak februara kad bi trebalo da počne nastavak našeg prvenstva pa su se crveno-beli preorijentisali na staru bazu u Antaliji.
Međutim i to su otkazali, isto kao i Partizan koji je otkazao rezervaciju za hotel i termine već zakazanih utakmica.
Isto su uradili i u Vojvodini, Čukaričkom, Spartaku… Stigla je „preporuka“ iz Fudbalskog saveza Srbije da bi bilo poželjno da naši klubovi pripreme obave na Kipru.
Što na ovom ostrvu nema dovoljno kvalitetnih terena, još manje adekvatnih rivala za kontrolne mečeve (igraju međusobno ili kiparskih drugoligaša), o cenama ne samo smeštaja i da ne govorim.
S obzirom da je i sudijskoj organizaciji stigla „preporuka“ da seminar održi na Kipru čudi me da se niko nije setio da „predloži“ da se na Kipru i odigraju i prva dva – tri kola prolećnog dela prvenstva, tim pre što nas u februaru može (opet) iznenaditi sneg.
Govorkalo se devedesetih godina da režim Slobodana Miloševića „u džakovima“ iznosi pare na Kipar.
Po dolasku DOS na vlast Mlađan Dinkić je u par navrata išao na Kipar da nađe te pare.
Da li ih je našao nikada nismo saznali.
Ima li ova iznenadna seoba naših fudbalera na Kipar veze sa time? Sumnjam ali…
Nadam se da će neki od mlađih kolega, tzv. istraživačkih novinara, pokušati da dobije odgovor bar na pitanje ko su (su)vlasnici hotela na Kipru, koja agencija je organizovala putovanja, koja menadžerska organizacija je ugovarala trening utakmice i na kraju, ili pre svega, ko je i na osnovu kojih parametara doneo odluku o „preporuci“.
Jesu nam Kiprani „braća“, ali nisu baš po materi.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.