U većini evropskih zemalja po završetku Svetskog prvenstva u fudbalu nastavljeni su nacionalni šampionati. Naši klubovi su tek na sredini „nikada težih ali i boljih“ priprema za nastavak Superlige.
Istina, Englezi, Italijani, Španci, Nemci, Portugalci… nemaju nacionalne stadione.
Oni imaju „samo“ stotine fudbalskih terena na kojim teren više liči na „travnati tepih“ nego na zapuštenu livadu. Na kojima gledaoci imaju sav potreban komfor, na kom navijači sa plaćenim ulaznicima uživaju u fudbalu, navijaju za svoje ljubimce ali ne mrze rivala.
Dok se fudbaleri muče na terenu, još veću muku imaju oni koji se „brinu“ za njihovu (kupo)prodaju.
Svojevremeno je Jugoslavija bila treća na svetu broju fudbalera koje je izvezla u svet, odmah posle Brazila i Argentine i to uprkos tome što je postojala starosna granica. Naime, fudbaleri mlađi od 30 godina nisu smeli da napuste Jugoslaviju, ta granica je potom pomerena na 28 godina.
Uoči svetskog prvenstva u Nemačkoj 1982. Vladimir Petrović Pižon i Safet Sušić su imali fantastične ponude od Arsenala odnosno PSŽ ali su imali „samo“ 27 godina. Dozvolu da ipak odu dobili su tek na kraju godine i mnogi tvrde da je reprezentacija Jugoslavije upravo zbog toga pretrpela neuspeh u Nemačkoj.
Granica je potom pomerena na 26 godina a ona je ukinuta 1991. godine. Glavni „krivac“ za to je Robert Prosinečki.
Naime, te godine je Prosinečki (i Crvena zvezda) dobio više nego primamljivu ponudu i, kako je to objasnio tadašnji generalni sekretar Fudbalskog saveza Jugoslavije Branko Bulatović, pošto je Savez već bio pod velikim pritiskom FIFA i UEFA da se mora ukinuti starosna granica ista je i ukinuta.
Četiri godine kasnije na snagu je stupilo i „Bosmanovo pravilo“ (fudbaleri posle isteka ugovora mogu slobodno da napuste klub) i – fudbalska pijaca je u Srbiji postala prilično siromašna.
Trenutno na njoj praktično i nema „robe“, a ni „kupaca“. Crvena zvezda je „u izlog“ stavila reprezentativca Strahinju Erakovića. Ali, čini mi se da je cena (10 miliona evra) previsoka, zainteresovani, kojih navodno ima, nude duplo manje.
Partizan je (za sada) privremeno udomio „supertalentovanog“ Nikolu Terzića, koji će narednih šest meseci provesti u Bandirmasporu, turskom drugoligašu!? To je, nažalost, surova istina o srpskom fudbalu. Za bolje, izgleda, i nismo.
Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.