Uvozićemo i navijače 1Foto: Luca Marziale / Danas

Prijateljskoj utakmici Srbija – Katar, koja je bila generalna provera „orlovima“ pred odlučujući meč u kvalifikacijama za odlazak na Svetsko prvenstvo u fudbalu sa Portugalom u Lisabonu, prisustvovala je duplo manje navijača nego što ih je bilo na prvom treningu Dragana Stojkovića u dresu Crvene zvezde. Zašto?

Gde su nestali oni silni zaljubljenici u „najvažniju sporednu stvar na svetu“?

Neki misle da su ih oterali „navijači“, odnosno huligani koji su zauzeli mesta na tribinama i u VIP ložama.

Drugi tvrde da je to posledica kvaliteta, t.j. nepostojanja istog na našim prvoligaškim stadionima. Treći pak znaju da su, iako živimo u „zlatnom dobu“, ulaznice preskupe….

Doda li se tome i nerad, tj. neznanje ljudi koji vode Fudbalski savez Srbije, postaje jasno zbog čega je stadion „Rajko Mitić“ u četvrtak bio sablasno prazan.

Nekada se u FSS, odnosno FSJ, planiralo dugoročno. Samo utakmice na kojima se očekivao veliki broj navijača organizovale bi se u Beogradu, a za mečeve, kao što je bio duel sa Katarom, domaćinstvo bi se poverilo Nišu, Novom Sadu, Smederevu…

Da su Stojkovićevi puleni bili domaćini Kataru u Bačkoj Palanci, ili Surdulici, … možda tribine ne bi bile ispunjene do poslednjeg mesta, ali bi odziv navijača nesumnjivo bio daleko veći.

Kada Crvena zvezda ili Partizan igraju mečeve u unutrašnjosti trbine su znatno popunjenije nego u Beogradu.

Tribine stadiona Zvezde i Partizana su poluprazne i kada se igra „večiti derbi“, najveći praznik srpskog fudbala.

Uprkos tome Aleksandar Vučić ne odustaje od svoje (sulude) ideje da zida Nacionalni fudbalski stadion. „Srbija, kako će se ovaj stadion zvati, zauzimaće 114 kvadrata gradske opštine Surčin, na delu Surčinskog polja, istočno od državnog puta, kod Obilaznice Beograd, između petlje Surčin-jug i petlje Ostružnica. Njegova izgradnja koštaće 257 miliona evra i trebalo bi da bude završen 2025. godine.“

Tačno je da su stadioni Zvezde i Partizana zastareli (slično je i sa stadionima većine prvoligaša), da im treba ozbiljna rekonstrukcija.

Ali, iako nisam ni arhitekta ni neki finansijski stručnjak, verujem da bi za te radove bila dovoljna i polovina predviđenog novca za izgradnju „Srbije“, a druga polovina novca bi mogla, recimo, da se iskoristi za lečenje bolesne dece.

Ne treba biti „baba Vanga“ pa naslutiti da će i „Srbija“ zvrjati prazna. Kako već uvozimo radnu snagu iz Kine, Uzbekistana, Makedonije… a ponestaju nam i vozači, medicinsko osoblje, visoko obrazovani kadrovi… Uvozićemo i njih sve đuture sa navijačima.

Jel živimo u „zlatnom dobu“, ili ne.

Ili se to samo nekima pričinjava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari