Nezavisno čak i od toga da li je Beli tu ili nije, naše 24 izborne liste ipak neće steći slavu čuvene 24 sporne privatizacije, ali će im bar po nečemu ličiti.
Neke liste su od Evrope već zaboravljene kao i neke privatizacije. Iako će neke od lista biti deo prestoničke vlasti, a neke će možda da budu i opozicioni hit, dakle biće formalno uspešne, njihova generalna i suštinska neuspešnost ogledaće se u činjenici da 28 godina od uvođenja pluralizma imamo apsurdni višepartizam u senci lične vlasti.
Partije nikoga na predstavljaju u socijalnim slojevima društva, mimikrija i hipokrizija uzimaju danak, paranoja i nihilizam se šire uprkos fiskalnoj konsolidaciji, investicijama i infrastrukturnim podvizima. Vlast do zlokobne opskurnosti neurotizuje javni prostor, spektakularizacijom uspešne spoljne politike kompenzuju se promašaji unutrašnje i devastacija institucija, dok opozicija uporno odbija mogućnost da se organizaciono i idejno uozbilji. Čak takve ideje s indignacijom odbija, istrajavajući na moralnim inspekcijama i misionarskim kolonama umesto naporima ka racionalno organizovanim strankama. Ili, ako je već posredi zaista diktatura, zašto onda nema fronta? Da li se od posmatrača OEBS-a odustalo zato što izbori ipak mogu da se iskontrolišu, ili zato što poziv OEBS-u može samo da uputi vlast?
Iako bi vrlo verovatno pobedila i u apsolutno demokratskim uslovima (samo malo manje ubedljivo), Vučićeva vlast ostavlja utisak uzurpatorske i to je njen najveći paradoks. Iako su naprednjaci vlast dobili na izborima, kad slušate neke od njihovih perjanica kao da slušate rigidne titoiste koji su naglašavali kako su vlast osvojili u krvi, pa je drugačije ne mogu ni dati. Propaganda dobija razmere ‘kulturne revolucije’. Svaka opoziciona opština, pa da ih je i za prste jedne ruke, iritira i liči na enklavu. Beograd je prevelik za enklavu. Tek iritacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.