Budžeti i džambo džeti (2) 1Foto: Luca Marziale / Danas

Priča o „sufinansiranju“ klubova u Srbiji od države, inače sveprisutna i nikad do kraja ispričana, medijski je bombastično aktuelizovana „opisom“ nekoliko transfera koje je nedavno realizovao KK Partizan.

Iza gađanja milionima, kamionima i avionima stajalo je manje ili više skriveno pitanje- odakle pare, Inače, uglavnom „u sebi“ često pominjano od strane novinaran ko zna koliko puta, po pravilu kad su transfer „bombe“ realizovali iz dva najveća brenda na ovim prostorima, iz Zvezde i Partizana, naravno.

Pretpostavljamo da se struktura ovosezonskog budžeta KK Partizan neče skoro saznati, kao što je uostalom bio slučaj i sa večitim rivalom, kao i sa njihovim kolegama iz fudbalskih „sekcija“.

To što ne postoji zakonski osnov za skrivanje finansija klubova koji su u nekoj vrsti javnog vlasništva, nikog ne zanima, pa ni državu, s vremena na vreme sa samog njenog vrha stignu paušalne priče o milionima pomoći, bez da se iko pita gde se i kako troše.

Pouzdano se zna samo da niko decenijama za ogromne napravljene minuse i dubioze nije odgovarao.

Za manje upućene: budžeti klubova se pune na različite načine, Ono što je javno poznato je da postoje generalni sponzori, to su uglavnom Telekom Srbija sa sve mts-om, i NIS.

U sledećem ešalonu su jake privatne firme, u suštini „paradržavne“ koje država može da „privoli“ da „pomažu sport“ i tako pokažu „društvenu odgovornost“, u suprotnom bi se suočili sa rigoroznijom kontrolom države („a ko ovde posluje „100 odsto po zakonu“), i „ignorisanjem“ kad su državni tenderi u pitanju, što bi bilo samoubistvo s predumišljajem.

Slede „srednje uspešni“ koji su navijački opredeljeni prema nekom od klubova, pa donacijama plaćaju sebi mesto u upravnim odborima. I na kraju, možda i največi deo kolača stiže od države sumnjivim kanalima, sakriven u budžetskim kabalima ili iz „crnih fondova“, jer kako drugačije protumačiti cifre koje je Vučić izgovarao a nema ih u budžetskom projekcijama.

Ono što je takođe važno- kolač se raspoređuje po apsolutno neutvrđenim „kriterijumima“, nije to često ni uspešnost, ni sportski potencijal, uvek to ima veze sa simpatijama „velikog vođe“, i dnevno-političkim interesima vladajuće stranke.

Ako bi sve preslikali na povod s početka: državi (čitaj: Vučiću) u interesu je bilo da amortizuju „opravdani bes navijača Partizana“, što bi rekao Duško Vujošević, a oni su bitna stavka u biračkom telu.

A da naravno sačuvaju dominaciju crveno-belih u fudbalu, što i njihove pristalice smatraju najvažnijim. To je dakle još jedna posledica rejtinga, od koga ovde sve zavisi, pa i sport naravno. Što ne znači da možda i vrlo brzo cifre istraživanja došapnu Vučiću da ovako ne valja, pa on ispreusmerava ventile.

I odredi ko će u cesnu, a ko u džambo džet.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari