Partizanu je, Vučiću hvala, skinuta suspenzija sa učešća u evrokupovima naredne sezone. Klub je UEFA priložio dokaz da se sa državom nagodio oko reprogramiranja poreskog duga, te je nestala prepreka u vidu kršenja finansijskog fer-pleja.
Poslovanje kluba će i dalje biti budno praćeno, a rukovodstvo je to proglasilo velikom svojom pobedom.
Crvena zvezda je, da bi na današnji dan bila čista od prispelih dugova igračima i klubovima i time dobila licencu od UEFA da na leto kroči u Evropu, uzela kredit od milion i po evra, a banka je odobrila pozajmicu tek kad su direktor kluba Zvezdan Terzić i „jedan njegov prijatelj“ stavili hipoteku na svoje nekretnine. Terziću hvala, i Zvezda će sanjati evropske snove makar do prvog sledećeg prolaznog vremena.
Šta je to sem „evropskog puta“ zajedničko za ove dve vesti? Pre svega, lične zasluge, u prvom slučaju Vučića, a u drugom Terzića. U saopštenjima i izjavama iz Partizana ima, doduše još par sitnijih zahvalnica, ali nigde se nijednom rečju ne objašnjava kako je to premijer mogao da zasluži mesijanske počasti. Po kom to zakonu predsednik Vlade može da nekome odrezuje, oprašta ili odlaže plaćanje poreza, da bude toliko velikodušan i uopšte, a i posebno jer je u pitanju klub za koji ne navija. U državama koje se smatraju uređenim moraju se samo dve stvari, da se plati porez i da se umre, u Srbiji očigledno, ako ste dovoljno dobri sa premijerom, morate samo ovo drugo. Mada se od mnogih moglo čuti da ih je On digao iz mrtvih.
Vest o kreditu Crvene zvezde najpre je objavio jedan „tabloid“, oni su to naravno „saznali“, a narednih dana su mediji „po inerciji“ to primili zdravo za gotovo, bez da im se sve to činilo makar malo čudnim, ako ne i trunčicu sumnjivim. Bez trunke želje da dovodimo u pitanje dobre namere onih koji su očigledno luksuzne nekretnine založili kao garanciju, pa i uz prihvatanje inače neizgovorenog i nenapisanog objašnjenja da je motiv za to ljubav prema klubu, neverovatno je laički se ne zapitati kako to fizičko lice garantuje za kredit pravnog lica u kojem jeste direktor ali nema nikakav udeo u vlasništvu. Da li to znači da FK Crvena zvezda nema ama baš ništa što već nije založila u slične svrhe, i da li je moguće da su sva ta „zalaganja“ u klubu koji je javno vlasništvo obavljana daleko od očiju javnosti, za razliku od ovog poslednjeg. To srpsku javnost, pa ni onu „zvezdašku“, očigledno ne zanima.
Bitno je očigledno samo da nema zaustavljanja na evropskom putu. Pa makar to bile i dve-tri stepenice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.