Fudbaleri Lidsa su kolo pre kraja Čempionšipa obezbedili prvo mesto i posle 16 godina se vratili u Premijer ligu.
Što sa sobom nosi i sigurnih najmanje 100 miliona funti prihoda, neki tvrde čak i 150, a to su i za profesionalni sport vrtoglave sume.
Nije to po sebi planetarno bitna vest, svake godine trima ekipama tako svane a trima se ispadanjem iz tog društva baš smrkne.
Ali jeste planetarno poučna zbog trenera Lidsa Argentinca Marsela Bijelse, koji je prošle godine već ušao u istoriju sporta i fer-pleja zato što se NIJE plasirao u Premijer ligu.
Mnogi to nisu ni registrovali, a i ko je znao verovatno je zaboravio.
Isti trener je prošle sezone, takođe kolo pre kraja, napravio potez koji je u svetu milionerskog profesionalnog sporta bez presedana.
Naredio je svojim igračima da namerno prime gol od Aston Vile, prethodno je jedan igrač Lidsa ostao da leži žaleći se na povredu, zbog čega su fudbaleri Aston Vile zastali, a domaći nastavili akciju i zatresli mrežu.
Sve se dešavalo u pretposlednjem kolu Čempionšipa, remijem je Lids ostao bez šansi da se direktno plasira u Premijer ligu a nije uspeo kasnije u baražu.
Posle meča naglasio je da je u Engleskoj i nastao pojam fer-plej, te da ne može da ga obraduje nepravedna pobeda.
Fascinantno je da su igrači poslušali svog trenera i stali, sigurno je i da domaći navijači, možda i zbog neverice, nisu negodovali, a možda i najčudnije da Argentinac za takvu „jeres“ nije kažnjen od kluba, niti je zbog toga raskinut ugovor.
Tada su mediji u prvi plan stavljali da je njegov nadimak „Ludak“, aludirajući da samo „takav“ može da napravi tako „samoubilački“ gest.
Bijelsa će u naredne dve sezone u Lidsu zaraditi nešto više od 17 miliona evra, ali to za trenera koji ima 64 godine očigledno nije najbitnije u životu.
Malo ko zna da je nadimak dobio kada je kao trener argentinskih Njuels Old Bojsa posle jednog poraza pred huligane koji su mu došli pred izašao kuću sa bombom u ruci i zapretio da će je aktivirati ako ne odu.
Nakon što je sa selekcijom Argentine osvojio Olimpijske igre, tri meseca je živeo u manastiru sa monasima, bez telefona i televizije, razmišljajući o nekim svojim odlukama, postupcima i greškama.
Posle toga, povukao se na svoju farmu, gde je tri godine živeo potpuno povučeno, posvetivši se tihom proučavanju fudbalske igre.
Pored svega što smatramo „modernim “ i „normalnim“, očigledno je da bi svetu sporta značilo da ovakvih „ludaka“ ima mnogo više.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.