(Pre)suđenje 1

Meč koji je u evropskim fudbalskim kupovima najskuplji, ali i po pitanju sportskog prestiža najvredniji, završen je pobedom Bajerna, ne bi bilo nezasluženo ni da je kazaljka pretegla na stranu PSŽ-a.

Evropski fudbalski vrh očekivano ostaje u dvorištu najbogatijih, a još jednom u centru pažnje nije bilo suđenje, mada bi za to bilo dovoljno razloga.

Italijanski sudija nije svirao dva čista penala, nisu za to potrebne ekspertize, golim okom se videlo da je za jedanaesterac najpre oštećen Bajern, a posle i PSŽ. Većina će zaključiti da se te dve stvari potiru i da, jel’te, zato niko nije u minusu.

Ta prosta matematika se naravno ne da tako jednostavno primeniti na ovakve stvari, ali je ovako post festum mnogo zanimljivije da ni tokom meča nije bilo žestokih protesta igrača zbog pogrešnih sudijskih odluka, a ni posle na te stvari nije stavljen akcenat.

Utakmica koja donosi milione ipak je shvaćena kao sportski susret, a suđenje kao posao u kojem ima grešaka kao i u loptanju, a niko nije digao veliku buku ni na VAR, koji se po ko zna koji put nije pokazao efikasnim kad je to trebalo, a ne kad je neumoljiv zbog „čuperka u ofsajdu“. Bajern je pobedio, PSŽ čestitao i time je na Ligu šampiona ove produžene sezone stavljena tačka.

U srpskom fudbalu, „produžeci“ su često zanimljiviji od „regularnog“ dela.

Dva najveća i najmoćnija srpska kluba, suđenje najčešće smatraju bitnijim od same igre, njemu posvećuju metre saopštenja, bave se njime i pre i posle, i u svom ali podjednako i u tuđem dvorištu.

Od prvog kola počelo je „premeravanje“, jedni pažljivo osmatraju šta se dešava na utakmicama drugih i munjevito reaguju na „nepravde“, koje su uvek smišljene i podle, a nikad „obične“ sudijske greške. Sudije se targetitraju, crta im se meta na čelu, broje navijačka „krvna zrnca“, otkrivaju sklonosti iz prošlosti.

U sve se to uključuju i raznorazni sudijski eksperti koji često iskazuju potpuno suprotne procene tumačeći ista pravila igre. Misli se naravno na fudbal, one druge igre imaju svoja pravila koja su nepisana i time još otvorenija za „tumačenje“.

Sve to zajedno fudbal stavlja u drugi plan, konstantni pritisak i atmosfera linča čini sudije potpuno nezaštićenim i onemogućava da ih rade svoj posao kako treba, čak kad bi to i „hteli“. Kazne za „komentarisanje“ suđenja su za vinovnike zanemarljive, čak i kad bi ih plaćali, Fudbalski savez više niko ne shvata dovoljno ozbiljno posle ko zna koliko puta ponovljenih „najava“ da će na tom planu uvesti red.

A ko će preživeti još čitava 33. kola suđenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari