Korona je proletos zaustavila planetu, te i sport na njoj.
Tokom leta se uglavnom vadila šteta, gde je koliko moglo, izgubili su skoro svi, neko manje, neko više, i finansijski, i takmičarski.
Sa svim iskustvima od tada krenulo se u novu sezonu, ispostavilo se već sada sa i te kako (ne)izvesnim krajem.
I što je još pogubnije za sport kao takav, a još više ovaj profesionalni- sa „nesportskim“ faktorom kao presudnim za rezultate.
Svedoci smo već velikog broja odloženih utakmica, odloženih sa mnogo neizvesnosti o održavanju nekad tamo, ako bude uslova.
I ako u međuvremenu odlaganja ne pojedu to malo praznih termina u prepunom kalendaru.
Nije u svim sportovima isto, fudbal i košarka kao najpopularniji imaju različite „protokole“, koji isto tako različito kažnjavaju „krivce“.
U fudbalu su ekipe primorane da napabirče 14 „negativnih“ fudbalera, sa sve juniorima i „petopozivcima“ da ne bi izgubile za „zelenim stolom“, u košarci, pak, zdrava i prava moraju biti osmorica, s tim što se ovde ne gubi odmah, ima se pravo na tri odlaganja.
Kako izgledaju tako skrpljeni timovi imali smo prilike da vidimo, tako ostvareni rezultati izgledaju kao kazna jer se nisu „dobro čuvali“.
Videli smo kako je u Evroligi prošao Himki, u prva četiri kola je prijavljivao osmoricu igrača (bez šestorice najboljih) i glatko gubio.
U isto vreme, Zenit, Asvel i još po koja ekipa nisu uspeli da navuku osam zdravih košarkaša i prvobitno su kažnjeni porazima od 0:20, ali je naknadno sve to precrtano i pretvoreno u odlaganja, koja su već neizvesna.
Kako je krenulo, za mesec-dva će početi da se skupljaju i ta „tri odlaganja“, te će i tu krenuti kažnjavanja. Možete pretpostaviti kako će izgledati rezultati i tabele zbog svega toga.
Pojavilo se ovih dana u medijima da će fudbaleri Genta na utakmicu protiv Crvene zvezde u Beogradu u okviru Lige Evrope doputovati u, zbog korone, desetkovanom sastavu.
Te da će braniti „četvrti“ golman, inače 17-togodišnjak.
Nema sumnje da će to crveno-belima olakšati posao, ali se niko nije zapitao „nenavijački“ da li slično može da se desi i Crvenoj zvezdi.
Ili bilo kom drugom klubu.
Protiv nekog desetkovan, protiv nekog nedovoljno kompletan pa izgubiš službenim rezultatom, protiv trećeg u punom sastavu…
Da li takva takmičenja mogu da se, uz svo pozivanje na vanrednu situaciju, smatraju iole regularnim.
Ili se igra, i igraće se samo radi pokrića TV prava i sponzorskih ugovora, bez obzira ko će na kraju biti „najbolji“ i zašto.
Nesumnjivo je da su tu sportisti najveće žrtve, em što ih testiraju svaka tri dana, em što non-stop putuju te se time i izlažu većim rizicima.
I još na kraju, nedotibog da si bolestan, ne samo zbog zdravstvenog rizika. Nego što si tako kriv i za poraze.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.