Sintagma iz naslova veže se pre svega za torinski Juventus, jedan od najuspešnijih fudbalskih klubova u istoriji. Ne zna se tačno ko se toga i kad setio, ali se nadimak „stara dama“ u našim uslovima obično vezuje za Fudbalski klub Vojvodina i nije da za to nije bilo jakih razloga.

Prvi se veže za osnivanje kluba, nekoliko meseci pre Velikog rata, u Novom Sadu je osnovan prvi srpski fudbalski klub u Austrougarskoj, osnivači su bili elitni intelektualci tog doba, a članovi tadašnji gimnazijalci. Građansku „patinu“ Vojvodina se trudila da zadrži i u komunističko doba, naravno, u navijačkom prenošenju te žice s kolena na koleno. Tu već počinje, kako subjektivno tvrde svedoci, držanje kluba „u drugom planu“, zbog buržoaskog pedigrea. Pristalice svakojakih zavera „šikaniranje“ Vojvodine videli su i kad je klub stavljan na „hladno“ zbog „autonomaša“, potom kad su na čelo dovedeni oni koji su šlihtanjem Beogradu želeli da dokažu da to nisu. U najnovije doba, takođe po tvrdnjama starih „Slaninara“, Vojvodina služi za svakojaka kompenzovanja u krugovima novobiznismena koji su, naravno, politički podvezani. Mnogi su se na čelu kluba izmenjali u poslednje dve decenije, najupečatljiviji lik bio je sigurno Ratko Butorović (Bata Kan-kan) koji je 2008. godine bio uhapšen pod sumnjom da je učestvovao u nameštanju mečeva, ali je naknadno pušten, jer je nezakonito prisluškivani razgovor odbačen kao dokaz. Koliko god kontroverzan i ekstravagantan bio, njegov vakat se sa ove distance kod navijača proglašava malne renesansom.

Ovih dana od „Stare dame“ ostale su samo froncle, popisana je i sva imovina, dug kluba se procenjuje na oko 7,5 miliona evra, izvršitelji su, navodno, zbog dugovanja zaplenili klupski autobus i odneli rekvizite iz teretane. Predsednik Nadzornog odbora i glavni finansijer Dragoslav Vuković podneo je ostavku na sve funkcije, u prelaznom roku klub je napustilo 20 igrača, a od decembra prošle godine promenjeno je čak četiri trenera. Neki su „nestajali“ preko noći, neki bez reči. U međuvremenu su navijači u svlačionici prebijali igrače, fudbaleri su preko medija saopštavali klubu da su potpisali za neki drugi, došlo je i do fizičkog sukoba navijača i članova uprave. Tribine su sve praznije, ono gospodstveno je nekako nestalo, huliganstvo je uzelo svoj danak, „Alajbegova slama“ je razvlačena, a za razliku od beogradskih „blizanaca“, kako ih u Novom Sadu podrugljivo zovu, Vojvodini je država zla maćeha. Opravdanje za sva vremena, kad se ne polazi od sebe.

Od „Stare dame“, posle „opravdanja“ i otimačina na milion načina, ostalo je samo „ružno pače“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari