Čarobna melanholija Nede Arnerić 1Foto: Goran Musić

“Neda je jednostavno zračila nečim što je neponovljivo, misteriozno. Nečim što treba tek otkriti, što je zatvoreno. Bila mi jako bliska i važna. Imala je božanstveni pokret, hod, nešto stvarno čarobno u sebi. Mogla je puno teških stvari da uradi”, izjavio je reditelj Lordan Zafranović na promociji monografije “Čarobna melnaholija” o našoj legenadrnoj glumici, koja je upriličena sinoć u Jugoslovenskoj kinoteci.

Zafranović je sa Nedom Arnerić (1953 – 2020) sarađivao u svojim kultnim ostvarenjima, “Večernja zvona” i drami “Haloa – praznik kurvi”, koja joj je 1988. donela Zlatnu arenu u Pulu za najbolju ulogu.

“Čarobna melanholija” autorke Anite Panić, prema rečima Miroljuba Stojanovića, urednika izdavačke delatnosti Filmskog centra Srbije koji je objavio monografiju, istakao je da je ona po svom duhu i svom sadržaju, strukturi i ljudima u kulturama regiona kojima je namenjena, zaista jugoslovenska.

“Ovde su autori zastupljeni u knjizi bezmalo iz cele bivše Jugoslavije. Jako sam srećan zbog toga, budući da ima nekoliko briljantnih tekstova koje su pisali ljudi koji su itekako zadužili ovu kinematografiju, i još uvek su aktuelni”, rekao je Stojanović.

Pozorišna rediteljka Milica Kralj podsetil je da je Neda od malena bila izložena kamerama i reflektorima.

“Jako je teško da se čovek sakrije ispod svih tih svetala, a ona je nekako u tome uspela. Ostala je dovoljno neuhvatljiva, kao neka magija. Zavodljivo, pa i bolno tajnovita. Ona je bila prava zvezda, i to jednog šireg i ozbiljnijeg sveta nego što je ovaj u koji smo mi danas saterani. Bila je kao ličnost daleko ozbiljnija i šira nego ličnosti koje se nama danas nameću kao zvezde”.

A za reditelja Dejana Karaklajića, Neda je bila duševna osoba.

“Još kao mlada imala je neku iskrenost, nešto što ju je činilo posebnom. Bila je zvezda, ali na neotrcan način. Sve što je radila duboko je osećala, duboko se trudila za to. Bila je skromna i nepretenciozna, i popularnost joj je strašno smetala. Ona je iz sebe ispuštala uloge, pravila uloge, donosila likove”, istakao je Karaklajić, a glumica Elizabeta Đorevska osvnula se na profesionalni i privatni odnos sa legendarnom glumicom.

“Koliko je velikom platnu umela da zavrišti, zaplače i zasmeje se, toliko je bila privatno introvertna. Kada stane na scenu, ona se osećala nekom potpuno drugom osobom. Imala je pravo da bude ko hoće. Bila je i ostala divna. Činjenica je da ona odavde ne može nikada da ode – za mnoga buduća pokolenja”, istakla je Đorevska.

O značaju ove monografije govorio je i Gordan Matić, direktor FCS, a autorka Anita Panić, izrazila je nadu da će budući čitaoci biti zadovoljni, jer između dve korice ove knjige stoji puno ljubavi, razumevanja i poštovanja prema Nedinom delu i njenoj ličnosti.

“Reditelj Miša Radivojević, koji je napisao jedan veoma emotivan i lep tekst, upravo ga je naslovio Čarobna melanholija, definišući tako Nedinu tananu dušu, njenu prefinjenost, a zapravo vrlo snažnu i jaku ličnost. Dala sam sebi za pravo da tu divnu definiciju njene ličnosti iskoristim za naslov ove knjige”, rekla je Panić.

Recenzent knjige Daniel Rafaelić obratio se publici u Kinoteci video porukom: “Ovo je monografija o ženi koja je obilježila ne samo saveznu kinematografiju, nego bar još tri – četiri nacionalne kinematografije, i ona otvara vrata drugim glasovima da svjedoče o jedinstvenoj glumačkoj, ali i kazališnoj pojavi, koja će kroz vrijeme ostati apsolutno legendarna. Draga, topla, beskrajno uzbudljiva i izuzetno inteligentna – to je bila Neda Arnerić”, istakao je Rafaelić.

Ova luksuznа monografija na 270 strana dočarava život i delo velike filmske zvezde, čini je osam poglavlja u kojima je analitično i sa puno zanimljivih detalja predstavljen život i stvaralaštvo jedne od najvećih filmskih glumica Srbije i nekadašnje Jugoslavije.

Detaljno i sa obiljem arhivske građe rasvetljava se filmska, ali i bogata televizijska i pozorišna karijera Nede Arnerić, čija je višedecenijska karijera ovenčana i nagradom za umetnost filmske glume “Pavle Vuisić”, kao i priznanjem Beogradski pobednik za doprinos kinematografiji.

Monografiju “Čarobna melanholija” uzbudljivom čine i svedočenja njenih kolega sa kojima je svojevremeno delila kadar u tim delima, a obogaćena je i brojnim arhivskim fotografijama (dizajner je Borut Vilid), od kojih su neke malo poznate široj javnosti.

Foto promo Goran Musić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari