Večeras je poslednja epizoda serije „Sablja“ čiji su kreatori, reditelji i koscenaristi Vladimir Tagić i Goran Stanković iz čijih dosadašnjih intervjua se prirodno ne može naslutiti njeno finale, ili je možda neko ipak dalekovid?
O seriji Sablja i svom učešću u njoj za medije su govorili i glumice i glumci koji su u njoj učestvovali u svakom slučaju, čemu njeno praćenje ako se unapred zna kakav je kraj, a uostalom dosad je auditorijum mogao da vidi neke šokantne obrte koji su se desili u određenim epizodama kao što je recimo ubistvo inspektora Ljube Vasiljevića koga tumači Feđa Štukan.
Naravno, da je atentat na premijera Zorana Đinđića 12. marta 2003. trauma koju i danas živimo, pa je osim onoga što je umetnička sloboda i dramska interpretacija publiku veoma zanimalo zašto se kod odabira arhivskih snimaka odlučuju recimo za onaj s o Volislavom Šešeljem, a ne recimo sa Tomislavom Nikolićem, zašto se Vojislav Koštunica ne pojavljivuje više u seriji, zašto su pored stvarnih ljudi, koji su vodili istragu Sablja autori odlučili da izmaštaju svoje likove i zašto baš te, da li su sarađivali s nekim od ljudi bliskih Zoranu Đinđiću radi bolje karakterizacije njegovog lika i tako dalje.
Jedno od pitanja u intervju za Nova. rs bilo je kako komentarišu stavove da serija „Sablja“ ne obrađuje političku pozadinu ubistva i da na taj način doprinosi zamagljivanju istine u vezi sa atentatom.
Na ovo pitanje Goran Stanković je odrično odgovorio:
„To nije istina , serija itekako obrađuje tu temu“
Vladimir Tagić smatra da se o tome može polemisati tek kad se serija odgleda do kraja.
„Kada budete pogledali seriju do kraja, možemo da pričamo o tome. Ne znam kako ljudima da objasnim da postoji nešto što se zove struktura priče. Svaka epizoda ima svoju temu. Ako pažljivo pratite seriju, prepoznaćete tu temu. Prva epizoda – ko je izvršio atentat, druga epizoda – šta je neposredni razlog za izvršenje atentata, treća epizoda – kako i na koji način je umešan u sve JSO, epizoda 4 otvara pitanje zločina iz devedesetih koji su takođe povezani sa atentatom na premijera Đinđića, epizoda 5 – na koji način je sve to povezano sa DB-om… Polako, doći ćemo i do politike. Još jedna važna stvar, ova serija je rađena potpuno beskompromisno, bez želje da se bilo kome dodvorava.
Na opasku Nova. rs da se u Srbiji mnogi i dalje živo sećaju izjave Tomislava Nikolića malo pre atentata. i zašto su onda autori izabrali da je ne uključe u seriju, autori su odgovorili:
„ Zato što je Vojislav Šešelj mnogo važniji, uticajniji, moćniji i beskrupulozniji u tom trenutku u Srbiji, 2003. Vojislav Šešelj je pisao za tabloid Identitet i u njemu najavljivao ubistvo Đinđića, sve vreme pripremajući teren za lažnu priču o atentatu, da strane službe hoće da ga ubiju, da surčinski klan hoće da ga ubije… bilo šta što će skrenuti priču sa istine. Časopis Identitet je bio u vlasništvu Dušana Spasojevića. Toma Nikolić je ponavljao reči svoga Šefa“, kazao je Vladimir Tagić.
Stanković Šešelja vidi kao nekoga ko je povlačio sve konce.
„Iako to što je Tomislav Nikolić izjavio na mitingu pred ubistvo premijera ledi žile, kao što je poznato u periodu u kojem se radnja serije odvija, Tomislav Nikolić predstavlja marginalnu političku ličnost, dok njegov politički mentor Vojislav Šešelj povlači sve konce. Prema tome Šeseljev govor se nalazi u seriji jer je on likovima iz serije značajan. Jako je veliki teret gledati taj period iz današnje perspektive jer se puno toga odigralo nakon te 2003. godine. Međutim, mi smo morali da budemo što više sa našim likovima i na njihovom nivou znanja u tom momentu kako bismo bili verodostojni tom trenutku“, istako je Stanković u intervjuu za Nova. rs
Upitani da li misle da su u nečemu pogrešili i da li da li bi sada nešto drugačije uradili Vladimir Tagić kaže kako su ga mnogi inače napadali , pa ne mora i on sam sebe.
„Previše me napadaju i pljuju svi koji stignu, ne moram u ovom trenutku to sam sebi da radim. Doći će vreme, kada ću sa neke objektivnije distance moći da pogledam to što sam uradio i da vidim gde sam pogrešio i šta sam mogao bolje. Sada nije trenutak za to“, konstatovao je Tagić.
„Iskreno, voleo bih da smo proveli manje vremena u svetu tog mulja i blata i da smo je ranije završili. Nažalost, da smo je radili dan kraće, ne bismo bili toliko sigurni u sve naše odluke kao što sada jesmo“, zaključio je Goran Stanković.
Iza kulisa
Upitani ko im je najviše pomogao u karakterizaciji Đinđićevog lika, u nekim detaljima koji otkrivaju kakav je bio iza kulisa, a koje do sad nismo imali prilike da doživimo Goran Stanković je za Nova. rs kazao da problematika ovakvog pitanja u našem društvu jeste ta da koga god navedete kao potencijalnog sagovornika, odmah će se protumačiti da je ta osoba naručila seriju.
„Naravno da smo razgovarali sa ljudima iz bližeg Đinđićevog okruženja kako bismo dobili što više informacija o njemu kao čoveku“, objasnio je Stanković.
Tagić kaže da im je pomogao razgovor sa njegovih par prijatelja i da mu je žao što nisu imali prilike da upoznaju Ružicu Đinđić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.