Nedelja irskog filma u Jugoslovenskoj kinoteci, kao filmski deo programa 12. Beogradskog irskog festivala (BIF), koji se održava od 8. do 18. marta, u znaku je specijalnog gosta Džima Šeridana, kultnog scenariste i reditelja koji je modernoj irskoj kinematografiji doneo međunarodna priznanja, a naša publika ga pamti i iz 2020. godine, kada je prvi put došao u Beograd.
Pored Šeridana, gosti Beograda biće i reditelji Alan Gilsenan, nekadašnji direktor Instituta za film u Irskoj i Kevin Hju, kao i rediteljke Katerin Hart i Edvina Forkin, osnivačica produkcije Zanzibar, a tokom osam festivalskih dana posvećenih filmu videćemo čak 15 ostvarenja ovih autora.
Filmski program ove godine predstavlja stvaraoce koji su bili ili su danas ikone irske kulture i umetnosti, ljude koji su Irsku stavili na mapu svetskog stvaralaštva.
– Publika u Srbiji videće filmove koji slave život čuvenih glumaca Pitera O Tula i Ričarda Harisa, zatim ovde voljenih Šejna Mekgauana i Šinejd O Konor, ali i fudbalske zvezde i heroja Mančester Junajteda, Džordža Besta ili gej aktivistkinje, transvestita Panti Blis – kaže Jaš Kaminski, direktor i pokretač BIF-a u Srbiji.
Festival otvara projekcija filma Džima Šeridana „Moje levo stopalo“, koji je Danielu Dej – Luisu doneo Oskara za glavnu mušku ulogu, priča o životu Kristija Brauna, irskog umetnika koji je, uprkos cerebralnoj paralizi, koristeći samo levo stopalo, naučio da slika i piše. Glumica Brenda Friker osvojila je Oskar za žensku epizodnu ulogu, a Šeridanu su pripale dve nominacije za Oskar, za najboljeg reditelja i scenaristu.
Ovaj neverovatni debitantski film iz 1989, koji je snimio kad je imao 40 godina, svrstao je Šeridana u kasno otkrivene velikane svetskog i evropskog filma, a pred našom publikom će biti 8. marta u 19 časova u zgradi Kinoteke u Uzun Mirkovoj ulici. Svi ostali filmovi biće emitovani u sali Kinoteke u Kosovskoj 11.
Šeridan se proslavio i filmom “U ime oca” za koji je nagrađen Zlatnim medvedom u Berlinu 1994, u kojem Daniel Dej-Luis takođe igra glavnu ulogu. I ovo ostvarenje je dobilo odlične kritike i nekoliko nominacija za Oskar (od kojih su tri za Šeridana). „U ime oca“ govori o mladiću iz Belfasta koji je primoran da prizna umešanost u bombaški napad IRA-e u kojem nije učestvovao (14. mart, u 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
Tu su i druga ostvarenja koja ćemo do 18.marta gledati u programu Nedelja irskog filma:
„Duž nebeskog puta za Akabu“, dokumentarni film Džima Šeridana o legendarnom irskom glumcu Piteru O Tulu (14. mart, u 18 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Duh Ričarda Harisa“, dokumentarni film o životu Ričarda Harisa je priča o glumcu, pesniku, ljubavniku i pevaču čija je karijera često bila u senci njegove reputacije. U filmu o Harisu govori i Šeridan. (11. mart, 18 časova, Kinoteka, Kosovska 11)
„Ništa se ne može porediti“, dokumentarac o životu slavne muzičarke Šinejd O Konor (9. mart 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„If I Should Fall From Grace: Priča o Šejnu Mekgauanu“, film prati život Šejna Mekgauana od detinjstva u Irskoj i Velikoj Britaniji, preko pank benda The Nips, do uspona i padova benda Pogues, čiji je frontmen bio. (11. mart, 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Kraljica Irske“, dokumentarni film o Roriju O Nilu, poznatijem kao transvestit Panti Blis, uoči istorijskog referenduma o istopolnim brakovima u Irskoj. (13. mart, 18 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Džordž Best – Sasvim na svoju ruku“, biografska filmska priča o legendarnoj fudbalskoj zvezdi Mančester Junajteda, Džordžu Bestu (10. mart, 18 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Duhovi Bagotonije“, film Alana Gilsenana, istražuje književne duhove boemske četvrti ulice Bagot u Dablinu tokom sredine XX veka. Nakon filma biće upriličen razgovor sa autorom. (12. mart, 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Uliks“, film Alana Gilsenana je savremeni odgovor na čuveni roman Džejmsa Džojsa „Uliks“, provokativno i maštovito „čitanje“ romana. (12. mart, 18 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Dečak koji se smeje“ je film koji prati irskog pesnika Tea Dorgana, koji je takođe gost BIF-a, na ličnom putovanju tokom kog pokušava da pronikne u istorijsku povezanost Irske i Grčke, zahvaljujući pesmi „Dečak koji se smeje“ Brendana Bihana koja je inspirisala i pokret otpora u Grčkoj. Dorgan će se predstaviti publici nakon filma. (15. mart, 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Baltimor“, film zasnovan na životu engleske aristokratkinje koja odbacuje svoje nasledstvo i pridružuje se IRA. Projekciji prisustvuje i Edvina Forki, osnivačica produkcije Zanzibar, koja će nakon filma, razgovarati sa publikom. (13. mart, 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
„Fejt i Branko“, intimni dokumentarac koji prati vezu, ljubav, brak, stvaralaštvo dvoje muzičara koji pripadaju različitim kulturama, Fejt i Branka, engleske muzičarke i romskog violiniste iz Srbije. (9. mart, 18 časova, Kinoteka, Kosovska 11). Projekciji će prisustvovati autorka Katrin Hart i publika će moći da razgovara sa njom.
„Čovek koji je želeo da leti“ prati osamdesetogodišnjaka Bobija koji želi da leti. Film je osvojio 21 međunarodnu nagradu. (15. mart, 18 časova, Kinoteka, Kosovska, Kosovska 11).
„Draga majko“ je priča o dvojici mladića osuđenih na smrtnu kaznu 1922. godine u Irskoj. Nakon projekcije je planiran razgovor sa autorom, Kevinom Hjuom.
Filmski program je realizovan u saradnji sa međunarodnim programom Instituta za film Irske koji podržavaju organizacije Culture Ireland i Screen Ireland.
Nedelja irskog filma nam poklanja i projekciju srpskog klasika – „Ko to tamo peva“ kao filmsku „dopunu“ živopisnoj izložbi fotografa Žozefa Filipa Bevilarda o irskim nomadima Minkerima, koja će biti postavljena u UK Parobrod. (10. mart, 20 časova, Kinoteka, Kosovska 11).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.