Beogradski sajam knjiga od 23. do 30. oktobra 1Foto: Wikipedia

Međunarodni beogradski sajam knjiga biće održan od 23. do 30. oktobra pod sloganom „Knjige u ruke” uz učešće više od 450 direktnih izlagača, od kojih će njih 40 biti iz inostranstva, saopšteno je danas na konferenciji za novinare.

– Beogradski sajam knjiga zauzima visoko mesto među evropskim sajmovima po prostoru, broju izdavača i činu otvaranja. To nije samo mesto susreta izdavača i publike, već i manifestacija posvećena obrazovanju, diplomatsko-politički susretima i ekonomskim pregovorima – istakao je Zoran Avramović, predsednik Odbora Sajma knjiga.

On je najavio i da je će pored uobičajnih programa, školskog dana, nagrada, ovogodišnji Sajam nastaviti sa novitetima koji su započeti prošle godine, poput programa stvaralaštva mladih na kome će biti predstavljena dela umetnika mlađih od 30 godina.

Tokom osam sajamskih dana publika će moći da kupi nove naslove, ali i da prisustvuje brojnim diskusijama i predavanjima o književnosti, izdavaštvu, aktuelnom društvenom trenutku i važnim jubilejima. Tako će 61. Sajam knjiga, prema rečima Dragana Hamovića, urednika programa, obeležiti 400 godina od smrti Šekspira i Servantesa, 120 godina od pojave romana „Hajduk Stanko” Janka Veselinovića, sto godina od smrti Petra Kočića, ali i 75 godina od osnivanja logora u Jasnovacu… Među gostima koji će posetiti Beogradski sajam knjiga su: Zahar Prilepin, Erlend Lu, Aleksandar Mekol Smit, Pan Bujukas…

I Iran – zemlja počasni gost, na 300 kvadratnih metara prostora u Hali 2a predstaviće svoju viševekovnu kulturu i tradiciju – dela naučnika, pisaca, pesnika i umetnika, kao i domete dinamičnog razvoja u kulturi, a posebno izdavačkoj oblasti. Prema rečima Madžida Fahim Pura, ambasadora Islamske Republike Iran u Srbiji, Sajam knjiga će posetiti i iranski ministar kulture koji će se tom prilikom susresti i sa Vladanom Vukosavljevićem, srpskim ministrom, i potpisati protokol o uzajamnoj saradnji za period od naredne tri godine.

– Postoje velike sličnosti između dva naroda, po mentaliteu, naravi, karakteristikama… To će nam u velikoj meri pomoći da razvijemo kulturnu saradnju. Kultura je mogućnost da se naša dva naroda još više približe – rekao je između ostalog ambasador dodajući da odnose Irana i Srbije treba podizati na nivo iz perioda bivše Jugoslavije.

Mohsen Solejmani, ataše za kulturu ambasade Irana, precizirao je da će tokom Sajama knjiga biti predstavljeno šest knjiga koje su sa persijskog prevedene na srpski jezik, te da će biti održana četiri okrugla stola na kojima će se razgovarati o prevođenju srpske književnosti u Iranu u obratno, susretu dvaju kultura kroz razgovore dvojice književnika i dvojice pisca za decu iz Irana i Srbije, kao i o persijskoj književnosti i kinematografiji, kada će iranski pisci govoriti na beogradskim fakultetima. Takođe, drugi dan Sajma biće Dan Irana, a tokom manifestacije radionice ilustracije održaće iranski ilustratori i kaligrafi. Solejmani je najavio da će biti potpisano i nekoliko protokola o saradnji sa srpskim izdavačima, kao i da će na štandu Irana u Hali 2a biti organizovano nekoliko izložbi, te da će tokom Sajma u Muzeju jugoslovenske kinoteke biti prikazivani iranski filmovi.

Pored Irana, na Sajmu knjiga učestvuju i izdavači iz Angole, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Indije, Izraela, Mađarske, Japana, Kine, Republike Srpske, Rusije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore…
U okviru 61. izdanja tradicionalno će biti dodeljene nagrade izdavačkoj produkciji – za izdavača godine, izdavački poduhvat godine, dečju knjigu godine, najlepšu knjigu, za izdavača iz dijaspore na srpskom jeziku, posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke, posebno priznanje za izdavača, knjigu ili strip, nagrada „Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu i specijalno priznanje za mladog dizajnera.

Cena ulaznica ostala je ista i staje 250 dinara za pojedinačnu i 150 dinara za grupnu posetu.
Istovremeno kada i Sajam knjiga biće održani i Sajam obrazovanja, Sajam opreme i sredstava za savremenu nastavu „Učila” i Sajam informisanja, komunikacija i marketinga Media market.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari