Beogradski internacionalni teatarski festival – Bitef, 47. po redu, održava se od 22. septembra do 1. oktobra, sa 11 predstava koje objedinjuje tema i podnaslov manifestacije Teško je biti.

Prema rečima koselektora festivala Jovana Ćirilova, ovogodišnje izdanje Bitefa imaće manji broj predstava nego ranijih godina, ali će njihov kvalitet ostati isti.

– Svesni toga da imamo daleko manje sredstava nego ranijih godina, izabrali smo formulu koja nam najviše odgovara – odlučili smo se da imamo manje predstava, ali da to ne utiče na kvalitet festivala – kazao je Ćirilov na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda.

Anja Suša, koselektorka Bitefa, istakla je da publiku očekuje uzbudljiv program, iako sa znatno manje naslova nego ranijih godina.

– Namerno smo u selekciju uvrstili predstave koje su otvoreno političke i koje propituju javnost. Sve predstave su takve, bilo da se bave društvom ili političkom temom. Ova selekcija je vrlo dobar način da se postavi pitanje o dometu savremenog stvaralaštva upravo s obzirom na situaciju u kulturi koja je vrlo dramatična – kazala je Suša dodajući da je insistiranje na tome da se kultura depolitizuje smešno, nadovezujući se na pismo hrvatskog reditelja Olivera Frljića povodom Protesta za kulturu u Beogradu, i istakla da se upravo zbog toga trenutno i nalazimo u ovom dramatičnom položaju.

Ona je rekla da svaka predstava vodi buran dijalog sa kontekstom u kome je nastajala i u kome se izvodi, te da su u velikoj meri interaktivne i da traže stav publike.

Festival će otvoriti predstava „Before Your Very Eyes“ nemačke pozorišne trupe Gob Squad, na inovativan način baveći se „starmalom decom“ koja iz svog ugla govore o iskustvima sa starijom generacijom i o svojoj budućnosti. U pitanju je ozbiljna kritika savremenog društvenog trenutka u Evropi iz perspektive deteta. Od međunarodnih projekata na programu su i: češka predstava „Europeana“ u režiji Jana Mikulašeka, komad Angelike Lidel „Beograd“ u režiji Džulijena Fišera koji je nastao na osnovu medijske obrade sahrane Slobodana Miloševića, iako autori nikada nisu bili u Beogradu, kao i predstava „Teško je biti bog“ slavnog filmskog i pozorišnog reditelja Kornela Mundruca koja govori o tranziciji iz nesavršenog socijalizma u nesavršeni kapitalizam. Na 47. Bitefu biće izvedena i dva komada o Zoranu Đinđiću – Zlatka Pakovića „Ubiti Zorana Đinđića“ i Olivera Frljića „Zoran Đinđić“, koje su u selekciju ušle zbog svoje angažovanosti i ozbiljnog umetničkog nivoa, „ali i zato što drugi festivali, poput Sterijinog pozorja, nisu imali hrabrosti da ih uvrste“, kako kažu selektori. Tu su i savremena izvođenja klasičnih komada „Galeb“ A. P. Čehova u režiji Tonija Janežiča Srpskog narodnog pozorišta, Aristofanove „Žene u narodnoj skupštini“ u režiji Nikole Zavišića Narodnog pozorišta Subotice i „Oluja“ Aleksandra Ostrovskog u režiji Jerneja Lorencija slovenačkog Mestno gledališča ljubljanskog. Iz regiona na programu su u komadi „55+“ Boruta Šeparovića u kojoj 44 protagonista starijih od 55 godina iznosi svoje viđenje poslednjeg minuta sopstvenog života, kao i „Post scriptum“ Varje Đukić koja se bavi životom i delom Danila Kiša.

Direktorka festivala Jelena Kajgo rekla je da je ovogodišnji budžet Bitefa od 30 miliona dinara smanjen za 50 odsto u odnosu na ranije godine. Ona je kazala da od Grada Beograda očekuju 17,5 miliona (tri miliona manje nego prošle godine), od Ministarstva kulture 10,5 (sedam miliona manje) i 2,5 miliona dinara od Vlade AP Vojvodine.

– Sredstva su na najnižoj granici prihvatljivog da bi uopšte mogli da održimo festival. Ako se nastavi ovakav pad, sledeće godine neće biti Bitefa kakvog želimo. Tek kada se sagleda šta je sve ovaj festival uradio od 1967, shvatamo da smo svedoci njegovog urušavanja – kazala je Kajgo i dodala da nažalost rečenica „Bitefa više neće biti“ nikoga ne plaši.

Anja Suša je istakla da najveći problem predstavlja kašnjenja isplata, što narušava organizaciju festivala, te da je potrebno veoma mnogo truda da se nešto napravi, a da je vrlo jednostavno urušiti sve.

Festival će i ove godine imati tradicionalne prateće programe Bitef polifonija i Bitef na filmu.

Teško je biti

Ovogodišnji Bitef nosi podnaslov Teško je biti, što je, prema rečima Jovana Ćirilova, nastalo iz naslova jedne od predstava sa ovogodišnjeg programa – „Teško je biti bog“ Kornela Mundruca. Svi komadi koji će biti izvedeni u okviru ovogodišnjeg programa manje-više korespondiraju sa filozofskim pojmom bitka, bivanja, egzistencije. – Teško je prolaziti kroz svoju egzistenciju, individualnu i društvenu, u jednom vremenu. Pozorišta su oduvek bila ili ispred ili u sred filozofskih tema. Tako je i danas. Bitef je oduvek bio vođen mišlju da se nešto bitno kaže o životu i umetnosti pozorišnim sredstvima – kazao je Ćirilov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari