Članovi irske rok grupe U2 Bono i Edž (The Edge) obeležili su otvaranje 29. Sarajevo film festivala (SFF), na kojem su se 11. avgusta pojavili kao gosti iznenađenja, povodom projekcije filma “Poljubite budućnost” Nenada Čičina-Šaina o posleratnom sarajevskom koncertu grupe U2, piše SEEcult.org
Zvezde U2 stigle su na 29. SFF u pratnji supruga (Ali Hewson i Morleigh Stenberg) i sa modelom i aktivistkinjom Kristi Tarlington (Christy Turlington). Bonova veza sa Sarajevom i SFF-om, kako su podsetili organizatori u saopštenju, traje dugi niz godina – frontmen U2 bio je na SFF-u i 2000. i 2021. godine, a i tokom i neposredno posle rata 90-ih bio je angažovan u podršci Sarajevu i alarmiranju svetske javnosti.
Ta podrška je i u fokusu filma “Poljubite budućnost” reditelja Nenada Čičina-Šaina o posleratnom koncertu U2 pred više od 45.000 obožavalaca 23. septembra 1997. godine.
Američki humanitarac Bil Karter (Bill Carter), koji je živeo u Sarajevu, inspirisan lokalnim otporom, u Veroni se 1993. godine obratio jednom od najvećih svetskih bendova, U2, kako bi video mogu li pomoći u podizanju svetske svesti o ratnim razaranjima.
Bend je pristao i tokom leta ratne 1993. godine, njihova ZOO TV turneja je uključivala uživo satelitske intervjue sa stanovnicima Sarajeva. Kada su intervjui završeni, U2 se obavezao nastupiti u gradu nakon rata.
Film “Poljubite budućnost” prati priču o tom obećanju i o posleratnom koncertu U2 koji je, kako su istakli organizatori SFF-a, i danas kolektivna uspomena za Sarajlije, kao dokaz da nisu samo preživeli opsadu, nego i da usred strahota proizišlih iz najmračnijih poriva, muzika i umetnost mogu biti čin pobune i otpora.
Ta je misija od početka ugrađena i u temelje SFF-a, koji će do 18. avgusta prikazati u takmičarskim programima 49 filmova, od kojih će čak 22 imati svetsku premijeru.
Van konkurencije, gala projekcije imaće srpski film “Čuvari formule” Dragana Bjelogrlića i “Ekskurzija” Une Gunjak iz Bosne i Hercegovine.
U četiri takmičarske selekcije – igranog, dokumentarnog, kratkog i studentskog filma, najavljene su i dve međunarodne, 22 regionalne i tri bosanskohercegovačke premijere.
SFF posebnim programom obeležava 30-godišnjicu otvaranja Prvog ratnog kina Apollo.
Filmovi su tada, u gradu pod opsadom, gledani u podrumu Akademije scenskih umetnosti.
Nagradni fond za sve takmičarske programe je oko 45.000 evra.
Osim Srca Sarajeva za najbolji igrani film (16.000 evra), biće dodeljene i nagrade za najbolju režiju (10.000 evra) i najboljeg glumca i glumicu (po 2.500 evra). Srce Sarajeva za najbolji dokumenatrni film vredno je 4.000 evra, za najbolji kratki 2.000 evra, nagrada za ljudska prava 3.000, a specijalna nagrada žirija 2.500 evra.
Srce Sarajeva za najbolji kratki film podrazumeva kvalifikaciju za nominovanje za Oskara i novčani iznos od 2.500 evra. Takođe, jedan od filmova sa 29. SFF biće kandidovan za nagradu Evropske filmske akademije. Srce Sarajeva za najbolji studentski film vredno je hiljadu evra.
Prošle godine, na 28. SFF-u, Srce Sarajeva za najbolji igrani film osvojio je “Sigurno mesto” hrvatskog reditelja Juraja Lerotića, koji je dobio i nagradu za najboljeg glumca.
Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je “Muzej revolucije” Srđana Keče iz Srbije.
Srce Sarajeva za najbolju režiju igranog filma dobila je Maryina Er Gorbach za ukrajinsko-turski film “Klondike”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.