Carli CaplinFoto: Antonio Ahel/ATAImages

– Čarli Čaplin je jedan od najvećih glumaca i otac bioskopa kakvog danas poznajemo i zato ovu ulogu osećam kao jedan od najvećih izazova u svom životu – kazao je Prokopis Agatokleus, grčki glumac, juče u Beogradskom dramskom pozorištu povodom najave premijere predstave „Čarli Čaplin – Svetla velegrada“.

„Čarli Čaplin – Svetla velegrada“ u režiji Amalije Benet i Nikite Milivojevića, u nedelju, 1. decembra, otvara RUTA festival u BDP-u.

Pored grčkog glumca koji igra glavnu ulogu, u predstavi igraju i: Vukašin Jovanović, Stefan Radonjić, Milorad Damjanović, Ivan Zablaćanski, Amar Ćorović / Arsenije Arsić, Stefan Starčević, Miloš Lazarov, Dejan Karlečik, Mina Nenadović, Tamara Šustić, Vesna Čipčić i Staša Nikolić.

Predstava je rađena kao nemi film, a izvođenje predstave bez reči Agatokleus je doživeo kao zahtevnu vežbu sopstvene telesnost, u čemu su mu dosta pomogle i kolege glumci.

Carli Caplin
Foto: Antonio Ahel/ATAImages

– Smatram da je Čarli Čaplin svoje filmove uvek koristio kao metafore. Nikada nije direktno upirao prstom i zato je uspeo da kaže jako komplikovane stvari, obraćajući pažnju na procep u socijalnoj razlici među bogatima, koji imaju sve, i siromašnima, koji nemaju ništa. Na vrlo suptilan način je iskazivao socijalne razlike kroz svoju parabolu, metaforu i humor. Čarli nikada nije izgubio svoj humor – istakla je rediteljka Amalija Benet.

Ona je dodala da je ovaj performans za nju slavljenje Čarlija Čaplina kao čoveka i kao stvaraoca, i da nije imala želju da ga komentariše, već da ga slavi. NJu zapanjuje činjenica da je Čaplin počeo ni od čega, a da je postao najpoznatiji čovek na svetu.

– Postao je toliko poznat samo zato što je bio toliko genijalan u svojoj umetnosti. I zato je za mene ovo slavljenje čoveka koji je počeo sa najniže društvene lestvice i popeo se do vrha – kazala je Benet.

Kompozitor Teodoros Oikonomou je zahvalan što je imao priliku da rekreira ovaj fantastičan šou, koji je prethodno igran u Grčkoj, i zatim podelio nešto „jako lično“.

– Pre dvadeset i pet godina u Grčkoj, dok je Beograd bombardovan, imao sam priliku da upoznam dva veoma draga prijatelja iz Srbije, koji su radili na grčkom ostrvu. Zajedno smo živeli tamo oko četiri meseca, kao braća. Posle toliko vremena, video sam se sa njima pre par dana. Ovo je jedan od najboljih događaja u mom životu – kazao je kompozitor.

Povodom predstave Oikonomou je istakao da iskreno veruje da je u pitanju nešto jako magično.

– Predstava je tehnički zahtevna i jedino je Amalija mogla da napravi ovakvu koreografiju koja s muzikom komunicira. Glumci slušaju muziku i muzika sluša njih, i oni zajedno komuniciraju – primetio je Oikonomou.

Carli Caplin
Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Reditelj Nikita Milivojević je izdvojio dve stvari koje su mu važne u ovoj beogradskoj predstavi a prva je što će njegov grad moći da vidi kreaciju tri njegova grčka prijatelja i saradnika, koji su fantastični u svom poslu.

– Pravi reditelj je Amalija. Prokopis je za mene pravo čudo od glumca i mislim da u ovom trenutku ne postoji bolji Čarli Čaplin na svetu – istakao je Milivojević.

Muziku Teodorosa je opisao poređenjem: „To je kao kada kod Brehta imate Kurt Vajla, jedva čekate kada će song. Sve je toliko uzbudljivo.“

Reditelj je povodom druge stvari po kojoj će pamtiti predstavu kazao da je kao dosta mlađi smatrao da njegove predstave treba da imaju efekat na intelektualnom planu. Međutim, to je promenio i sada ima drugi kriterijum.

– Pamtiću ovu saradnju po tome što ja ovoliko radosnih ljudi na jednoj probi nisam viđao – ne pamtim, nikada. To je za mene pravo čudo i mislim da je tu Amalija uradila pravo čudo svojom energijom i šarmom. Prokopisa su svi zavoleli, a pravo ime za sve ovo što smo mi radili je dala Vesna Čipčić, a rekla je: „Ovo što se dešava ovde se zove ljubav“ – istakao je Milivojević i zahvalio se Jugu Radivojeviću, koji je predstavu video u Atini i doveo u Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari