Retro estetika nema rok trajanja, ni u našim srcima, a ni u praktičnom smislu. Čuvena rex stolica i priča o njoj je samo jedan od dokaza za to.
Već smo pisali o kultnom Iskra ETA telefonu koji je imala svaka dobrostojeća kuća u staroj Jugoslaviji, a sada vraćamo u život priču o dizajnerskom dragulju, čuvenoj Rex stolici na sklapanje, koja je od strane magazina „Finance“ izabrana za drugi najvažniji slovenački proizvod dvadesetog veka (na prvom su mestu bile Elanove skije).
Kako je nastala Rex stolica?
Slovenački arhitekta, dizajner i univerzitetski profesor Niko Kralj oblikovao je 1953. godine prvu varijantu stolice „Rex“ koju je proizvodila i na tržište plasirala fabrika „Stol Kamnik“. Stolica je do konačne izvedbe postupno modifikovana kroz nekoliko verzija, od kojih je prva nastala 1953. Radilo se o stolici izvedenoj od drveta, čiji se izgled nije bitno razlikovao od konačne verzije, jedino nije postojala mogućnost sklapanja, već su se stolice mogle slagati jedna na drugu. Godine 1957. Kralj prijavljuje patent za prostorno savijenu furnirsku ploču, a ta je inovacija korišćena i prilikom izrade nove verzije stolice „Rex“, čime je dodatno pojednostavljena i pojeftinjena proizvodnja. Pri tome, nova verzija imala je i mogućnost sklapanja, što joj je dodatno davalo na funkcionalnosti.
Kralj je bio inspirisan skandinavskim minimalizmom i njegova stolica je postala popularna širom sveta, pa je kopirana na mnogim mestima. Bila je to prva stolica u Sloveniji napravljena tehnologijom oblikovane, perforirane šperploče dizajnirane za masovnu proizvodnju. Poleđina, odnosno zadnji deo ove stolice je perforiran kako bi se omogućila ventilacija i smanjila težina. Savijeni nasloni za ruke od šperploče podržavaju laktove, a spoj sa zadnjom pločom jača strukturu stolice.
Stolica “Rex” do danas je proizvedena u više od dva miliona primeraka, a postala je i deo zbirke MoMa i Muzeumkvartera u Beču, kao i u danskog Muzeja dizajna.
Niko Kralj, otac slovenačkog dizajna
Niko Kralj je rođen 7. septembra 1920. godine. u mestu Zavrh pri Trojanah (teritorija današnje Slovenije). Arhitekturu je završio 1952. godine, i odmah se zaposlio u najvećoj slovenačkoj, ali i jugoslavenskoj fabrici nameštaja “Stol Kamnik”. Nudili su mu da kao asistent ostane na fakultetu, ali on je želeo u fabriku. Želeo je da gradi svoj nameštaj, i bila su povoljna vremena za takvo nešto. Gradi se novo društvo, zajednica se preporađa, pa iako nema viška slobode, vlada silan entuzijazam, i sve je, čini se, moguće. Niko Kralj je u sebi sabrao nekoliko različitih talenata i profesija: arhitekta, stolar i dizajner. Fakultet mu je omogućio da do kraja upozna drvo i njegove mogućnosti, i da na stolariju primeni sav svoj, zaista raskošni, umetnički talenat. Oblikujući nameštaj Kralj će u punom smislu oblikovati epohu.
Na fakultet se vratio 1960, kao već uveliko slavan dizajner. Uskoro je dobio i Prešernovu nagradu. Pozivali su ga da drži predavanja širom Evrope, išao je u Ameriku na šestomesečnu Fordovu stipendiju, gde se upućivao u američki dizajn, ali i u njihov sistem školovanja. Tokom 1966, 1968. i 1969. boravi u Tel Avivu, kao ekspert Organizacije Ujedinjenih naroda za industrijski razvoj. U Izraelu je radio kao programski, proizvodni i likovni savetnik, te kao gostujući profesor na Akademiji za dizajn u Jerusalimu. U Tel Aviv je došao sa svojom svetlozelenom žabom (ili ajkulom), Citroën DS 19, koja je svuda izazivala pažnju. Niko Kralj imao je vrlo izgrađen imidž: duga kosa, brkovi, žaba. Bio je vrlo markantan čovek, veliki umetnik i vizionar. Da se Jugoslavija nije raspala ili da je slovenačka industrija nameštaja mogla da preživi raspad, o Kralju bi se govorilo kao o ocu slovenačkog dizajna nameštaja, uporedivog sa skandinavskim dizajnom.
Propao je i legendarni Stol Kamnik u kojem su napravljeni brojni legendarni komadi nameštaja poput svetski poznate Rex stolice koju je dizajnirao Niko Kralj. Stola Kamnik danas više nema, ali Rex stolice i dalje proizvodi slovenačka firma koja je otkupila autorska prava za proizvodnju stolice.
Niko Kralj je preminuo 2013. sa navršene 92 godine. Bio jedan od najpoznatijih slovenačkih dizajnera i autor gotovo 120 registrovanih patenata i modela u zemlji i inostranstvu.
Stolica „Rex“ proizvodi se i prodaje još i danas, a veoma je tražena i na sajtovima koji služe za prodaju starog nameštaja i antikviteta. U međuvremenu je stekla status kultnog predmeta dizajna s prostora bivše Jugoslavije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.