dejvid bouviFoto: EPA/MAURIZIO GAMBARINI

Dejvid Bouvi, ili pravim imenom Dejvid Robert Džouns, bio je britanski rok muzičar, pevač, kompozitor, glumac.

Bouvi je rođen 8. januara 1947. godine, a vest o njegovoj smrti 10. januara 2016. godine mnoge je zatekla.

Beograd se te godine oprostio od slavnog muzičara velikom izložbom fotografija Brajana Rašića.

Izložbu „Belgrade To Bowie“ činilo je blizu sto fotografija Brajana Rašića, svetski poznatog fotografa, poreklom iz Beograda, koji je pratio Bouvija na brojnim turnejama u periodu od 1983. do 2006. godine.

Na izložbi su mogle da se vide fotografije nesvakidašnje velikih formata, sa turneja „Tin Machine“, „Serious Moonlight“, „Sound+Vision“, „Outside“, „Reality“.

Pored toga, bilo je izloženo i nekoliko fotografija iz bekstejdža sa kolegama muzičarima, kao i iz privatnog života.

Brajan Rašić se tada za Blic prisetio kako je došlo do saradnje s slavnim muzičarem.

„To je bilo u Londonu, u ‘Rojal Albert holu’. Ja sam tada u stvari radio s Dejvidom Gilmorom iz ‘Pink Flojda’, koji je moj klijent i onda mi on kaže da dolazi Bouvi da otpeva dve pesme. To je bilo divno. Slikao sam ih i Bouvi mi je odobrio dve fotke, koje su odmah obišle svet“, ispričao je fotograf.

Rašić je dodao da Dejvid Bouvi nije bio rigorozan kada je odobravanje fotografija u pitanju.

„Mislim da je samo na toj fotografiji s Dejvidom Gilmorom tražio da se nešto koriguje. Ja se ne bavim tim intervencijama na fotografijama, to drugi rade za mene, ali znam da je Koko Švab, njegova asistentkinja koja je kontrolisala njegov imidž, rekla da se nešto dotera, ali nije to ništa mnogo, kao recimo Pol Makartni, koji i sada na fotografijama izgleda kao dečak, a ima sedamdeset i neku godinu. Dejvid nije bio sujetan u tom smislu“, rekao je tada fotograf.

Njegova kolekcija Bouvijevih fotografija obuhvata druženja posle koncerata širom Evrope. Najviše s nastupa iz Londona, ali i iz Amerike.

„Ja sam ga samo jednom u životu maltretirao da se slikam s njim i ni tada se nije bunio. Čovek je stvarno bio divan u svakom pogledu. Uvek ga se setim vrlo nasmejanog i čak je voleo vrlo glasno da se smeje posle nekih anegdota. Imam samo neke srećne uspomene na njega. Verovatno svi imaju i neku drugu stranu, ali mislim da je on bio dobroćudan čovek koji nije hteo da od sebe pravi neki veliki spektakl, osim kada je scenski imidžu pitanju“, pričao je.

Kako je fotograf rekao tako je bilo sve dok nisu počeli da se pojavljuju problemi sa zdravljem.

„Kada mu se desio taj problem sa srcem, odjednom se promenio, kao da je naglo ostario, ali je odigrao svoju ulogu do kraja. On nije hteo više da nastupa, pa i kada je prethodni album objavio, nije hteo nikakvu promociju, samo je najavio kad izlazi album, i narod je poludeo. Kada je preminuo, u Engleskoj su skoro sve dnevne novine preko celih naslovnih strana imale Dejvida Bouvija. Ja to nisam video u životu. Sećam se kada je ubijen Lenon, bilo je propraćeno, ali ne na tom nivou koliko je Engleska odala počast Bouviju“, rekao je fotograf tada za Blic.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari