Premijerno deo predstave „Tesla izumetnik“ Nebojše Bradića u koprodukciji Srpskog narodnog pozorišta i Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, kao i prvi put u Srbiji posebne svetlosne instalacije u okviru „Tesline svetlosne galerije“, glavni su program dočeka nove 2022, godine u kojoj je Novi Sad Evropska prestonica kulture. Svi programi u petak, 31. decembra su besplatni, a održavaće se i na jednoj i na drugoj strani Dunava.
Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ organizuje program „Doček“ za petak uveče, za ulazak u 2022. godinu kada Novi Sad postaje Evropska prestonica kulture.
Iako je zvaničan datum početka preuzimanja te evropske titule 13. januar naredne godine, za kada se, takođe, priprema specijalni program, Fondacija je organizovala i za sam „ulazak“ u godinu titule poseban program koji je inspirisan naučnikom Nikolom Teslom, kao prvim počasnim građaninom Novog Sada.
Tokom 31. decembra najpre će kod mosta Duga, sa novosadske strane, biti premijerno izveden deo predstave „Tesla izumetnik“, u režiji Nebojše Bradića i izvođenju Srpskog narodnog pozorišta, koja uključuje i publiku.
Premijera ove predstave zakazana je za 22. januar na sceni „Pera Dobrinović“ Srpskog narodnog pozorišta, a deo ove predstave će ekskluzivno moći da se vidi i u novogodišnjoj noći.
„Meni je i neka vrsta paradoksa da se moj roman po prvi put dramatizuje u novosadskom pozorištu. Jeste ovo prvi put da se bilo koja moja knjiga postavlja kao pozorišna predstava. Jednostavno se tako desilo i mislim da je naš književni život prepun takvih paradoksa. Pre ih treba očekivati nego im se čuditi. Naravno da mi je drago što je to upravo roman „Tesla, portret među maskama“ i što se sve dešava u godini kada je Novi Sad Evropska prestonica kulture. Poklopile su se neke stvari na jedan potpuno neočekivani način koji me raduje i malo iznenađuje jer, nemam iskustva u tome. Ja u romanu negde kažem: „Uvek smo početnici u ovom životu“. Svaki novi stupanj u našem životu nam donosi status početnika. Tako da se to ponovo pokazalo da je tačno, sada u mom slučaju. Potpuni sam početnik u teatarskom životu. Sve to je za mene velika misterija. Bio sam na probi predstave i vidim i osećam da je pozorišni rad neka vrsta sinhronizovanja emocija. To nije samo sinhronizovanje misli kao što je to slučaj sa usamljeničkim radom pisca. Rad na predstavi je zaista kolektivni rad i to dirigovanje i orkestracija, usklađivanje emocija… polifonija je u pitanju. Radi se o potpuno dve različite vrste stvaranja i ja sam na probi kojoj sam prisustvovao posmatrao način na koji se sve to kolektivno stvara. Kako se sve te emocije usklađuju i stvaraju jednu dušu, dušu predstave“, izjavio je za list Danas književnik Vladimir Pištalo po čijem romanu „Tesla, portret među maskama“ nastaje predstava „Tesla izumetnik“.
Nakon premijerno izvedenog dela ove predstave, planira se povorka publike koja će preći most, do Podgrađa Petrovaradinske tvrđave, gde počinje Teslina svetlosna galerija, koja traje do 1. januara.
U okviru Tesline svetlosne galerije, pored multimedijalnih umetnika, posebnom audio-vizuelnom doživljaju doprineće nastupi domaćih i evropskih muzičara, koji će sada biti potpuno drugačiji, zahvaljujući svetlosnim instalacijama.
Među njima su Nipplepeople, Đorđe Miljenović, Kanda Kodža i Nebojša, značajna imena elektro scene iz Austrije – Kruder i Dorfmajster i Elektro Guzzi, potom Minilinija, Noise Destruction i drugi.
Teslina svetlosna galerija predstaviće umetničke radove uz više od 100 rasvetnih uređaja postavljenih konceptualno duž mosta Duga i više od 30 lasera na Beogradskoj kapiji, uz posebnu tehniku koja će premijerno biti korišćena za lasersko iscrtavanje na Petrovaradinskoj tvrđavi i 13 profesionalnih projektora na šest lokacija u Podgrađu.
Po prvi put u Srbiji biće predstavljene neke od evropskih svetlosnih instalacija, umetničkih radova i tehničkih uređaja, podižući kapacitete produkcije ovakvih događaja po ugledu na velike evropske zemlje poput Nemačke i Holandije, najavljuju organizatori Dočeka.
Kroz dizajn svetla i videa multimedijalnog umetnika dr Petka Tančeva iz Bugarske, muzičku kompoziciju Miroslava Novakova i scenski pokret, čija je autorka Staša Kukić, svečano otvaranje Tesline svetlosne galerije prikazaće različite aspekte Teslinog života, njegovog odnosa prema svetu, ali i načina na koji je taj svet nepovratno promenio.
„Ceo tim je uložio mnogo truda u ovo, ali mislim da nas je sve ujedinila zajednička svrha – da stvorimo nešto smisleno, da svojim likovnim alatima ispričamo priču o Tesli i da kombinujemo naša raznovrsna umetnička iskustva i pozadine. Kada je u pitanju moj vizuelni rad, moj opšti pristup je bio da umetnički interpretiram priču o Tesli i njegovom odnosu prema svetlosti. Trudio sam se da se držim podalje od doslovnog ilustrovanja, već da radim na suštini i da stvorim prostor za publiku u kome mogu da budu inspirisani, kao što sam ja bio“, rekao je Tančev, pored kog u Novi Sad stižu još dva evropska multimedijalna umetnika, dr Alberto Novelo iz Italije i Ivan Marušić Klif iz Hrvatske, čiji će rad biti svetlosni performans „Trzaj u krajoliku“.
„Ono što sam za sad vidio je sjajno i vjerujem da će publika biti zadovoljna. Raditi na otvorenom usred zime je uvijek zahtjevno, no uz ovakvu podršku mislim da neće biti nikakvih problema. Festivali svjetla su u zadnjih 10-15 godina od malih festivala prerasli u mainstream događaje u Evropi“, rekao je Klif, dobitnik nagrade Praškog kvadrijenala 2019. godine, čije su instalacije fokusirane na pozorište, performanse i audio-vizuelne forme, dok su Novelovi radovi predstavljeni u muzejima u Parizu, Madridu, Rimu, ali i na brojnim evropskim muzičkim manifestacijama poput Amsterdam Dance Event, Bijenala u Veneciji i drugih.
Zajedno sa evropskim umetnicima, na vizuelnom identitetu Tesline svetlosne galerije, radi dr Milica Stojšić uz studente Scenskog dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, povezujući tako lokalnu i evropsku scenu, uz jedinstveno iskustvo za mlade, novosadske umetnike koji imaju priliku da budu deo jednog od najvećih događaja u gradu.
„Kada sam pre dve godine pozvana da budem umetnička direktorka Dočeka, prva stvar koju sam shvatila je da mi treba da se bavimo ne samo koncertima već događajima. Iako Doček obuhvata koncerte, scenski dizajn svakog od tih događaja jednako je važan kao i muzičari koji u sklopu njih nastupaju. U tom smislu, vidim da Teslina svetlosna galerija na najbolji mogući način nastavlja ovu liniju promišljanja Dočeka, i da, crpeći inspiraciju iz Teslinih ideja i vizija, ali i autentičnog ambijenta Podgrađa, gradi novi prostor događaja“, rekla je Stojšić.
U okviru Tesline svetlosne galerije za sve posetioce biće postavljeni i šankovi sa toplim pićima i napicima, mobilni toaleti, a u Podgrađu će biti otvoreno i nekoliko ugostiteljskih objekata, uz brojne sadržaje. Organzatori su objavili i Mapu događaja sa tačnim lokacijama Tesline svetlosne galerije u Podgrađu u Petrovaradinu.
Svi programi u okviru Dočeka 31. decembra biće besplatni, a strogo će se poštovati epidemiološke mere koje budu aktuelne u trenutku održavanja događaja.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.