nagradeFoto: Ismo Pekkarinen / Lehtikuva / Profimedia

Međunarodna književna nagrada „Ogledalo srpsko“, koju dodjeljuje Društvo srpskih književnika Crne Gore i Hercegovine, ove godine pripala je pesniku, književnom kritičaru, esejisti i izdavaču Gojku Božoviću.

Tako je jednoglasno odlučio žiri u sastavu: Želidrag Nikčević (predsednik), Bećir Vuković i Budimir Aleksić. Po oceni žirija, lirika Gojka Božovića predstavlja suptilni, stišani, a veoma sugestivni govor o modernom svetu, u rasponu između epifanija svakodnevice i ponornih udesa istorije. Za nju je karakteristično efektno prožimanje čulnog i intelektualnog, epifanijskog i erudicijskog, strasnog i razumnog, pri čemu se na stihovnom horizontu delikatno ukazuju izazovne teme savremenosti i otvaraju slojeviti vidici, uz plodotvorni dijalog sa našom ponajboljom lirskom i refeksivnom tradicijom. Božovićev lirski senzibilitet poeziju vidi kao elementarnu osnovu sveta, pa samim tim i kao potencijalnu snagu njegovog obnavljanja.

„Tronoški rodoslov“ Selimiru Raduloviću, Draganu Avriću i Miomiru Filipoviću

Književna nagrada „Tronoški rodoslov“, koju dodeljuju Podrinjski kulturni klub i Eparhija Šabačka, ove godine pripala je Selimiru Raduloviću za celokupni književni opus i Draganu Avriću i Miomiru Filipoviću za rečnik arhaizama i lokalizama „Vake se reči govoru u Mačvi“, čiji izdavač je Kulturno-prosvetna zajednica Srbije. Obrazlažući svoju odluku, žiri – u kojem su radili Zoran Bognar, Slobodan Džagić i Milomir Đukanović – ističe da „Selimiru Raduloviću, kao jednom od najznačajnijih savremenih srpskih pesnika, pripada posebno mesto u duhovnoj obnovi srpskog pesništva u kojoj se hrišćanska molitva znalački sjedinjuje sa velikim pesničkim nadahnućem. Pesme ovog plodonosnog stvaraoca uverljiv su putokaz u istraživanju božanskog i univerzalnog u nesavršenom ljudskom biću“.

„Leksički poduhvat Dragana Avrića i Miomira Filipovića“, sa druge strane, „predstavlja značajan lingvistički doprinos u očuvanju naše jezičke riznice, kulture i lako lomljivog identiteta. Ugledajući se na svog slavnog zemljaka Vuka Stefanovića Karadžića, ova dvojica kulturnih trudbenika i sakupljača narodnih umotvorina ovom knjigom srpskom jeziku daruju više od 4.000 zaboravljenih reči kao spasonosni zid pred navalom agresivnih tuđica.“

Nagrada će biti uručena početkom novembra u Mačvanskoj Mitrovici.

Dobitnici „Pečata varoši sremskokarlovačke“

Ove godine po prvi put, prestižno priznanje Brankovoga kola „Pečat varoši sremskokarlovačke“, u vidu izuzetne nagrade za ukupno delo, pripalo je Peri Zupcu. Nagrada za najbolje pesničke knjige na srpskom jeziku objavljene između dva Brankova kola, pak, ravnopravno je pripala Todoru Bjelkiću, Valentini Milačić, Damiru Maleševu, Igoru Miroviću, Milici Bakrač, Barbari Novaković i Miletu Lisici. Ovi pesnici proglašeni su za laureate „Pečata varoši sremskokarlovačke“ u godini kada se obeležava dva veka od rođenja Branka Radičevića. Odluku je jednoglasno doneo žiri Brankovog kola u sastavu: Nenad Grujičić (predsednik), Jelena Aleksić i Andrej Jelić Mariokov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari