Dramatična priča kafkijanske atmosfere u kojoj prepoznajemo i našu sopstvenu sudbinu: Novi roman Filipa Čolovića "Vir" 1Foto privatna arhiva

Novi roman nagrađivanog reditelja i pisca Filipa Čolovića „Vir“ stigao je juče pred čitaoce u izdanju Lagune, a kako je istakao autor, to je knjiga koja se tiče svih nas.

– „Roman „Vir“ je, iskreno se nadam, knjiga kojom zatvaram za mene izrazito bolan ciklus književnog bavljenja temom koja, to znam od samog početka, prevazilazi snagu literature – navodi Čolović.

Dramatična priča kafkijanske atmosfere u kojoj prepoznajemo i našu sopstvenu sudbinu: Novi roman Filipa Čolovića "Vir" 2
Foto promo Laguna

– Nakon „nesrećnog slučaja“, kako u romanu pravosudni organi nazivaju sve ono što se izdešavalo pre više od deset godina, usledio je sudski proces, nadrealan i jeziv, u najmanju ruku poput Kafkinog. Ipak, glavni junak mog romana Vir, za razliku od Jozefa K., naći će se u situacijama koje možemo da prepoznamo bez prevelike upotrebe mašte. Ovaj roman ujedno je i poziv na empatiju. Premda priča jeste moja, „Vir“ je, duboko verujem, knjiga koja se tiče svih nas“ – objašnjava pisac.

„Vir“ je distopijski roman koji obiluje satirom, tmurnom atmosferom, obezličenim pojedincima i apsurdnim razgovorima u koje će čitalac lako poverovati, jer ih je autor, u određenom obliku, zaista i doživeo.

– Proces pokrenut na Ostrvu trajaće unedogled, svakim ročištem uvlačeći junaka u sve veći i veći vrtlog. Zarđala i nepodmazana sudsko – administrativna mašina širi neizvesnost i strah svuda unaokolo čineći pojedinca apsolutno nemoćnim. Ovo je samo jedna od brojnih mašina u fabrici sistema koji je iskorenio dostojanstvo i ljudskost na Ostrvu – ističe Čolović.

O njegovom novom romanu pisac Filip David je zapisao: „Dramatična priča kafkijanske atmosfere u kojoj prepoznajemo i našu sopstvenu sudbinu“.

Prema rečima pisca Srđana Tešina, distopijski svet Ostrva opisan u romanu „Vir“ zastrašujuće nam je poznat! Sudije koje nisu sudije, procesi koji nisu procesi, žrtve koje nisu žrtve i zločinci koji nisu zločinci čine amalgam naše nadrealne svakodnevice i sasvim realne kafkijanske, orvelovske i bredberijevske atmosfere u „Viru“, koji se zbog toga čita i doživljava iz najveće blizine.

„Ostrvljani su uplašeni i kontrolisani, sputani sopstvenim strahom, do kraja odani i ponizni, oni su obične krpene lutke koje sprovode volju sistema. Ali Vir je taj koji će ličnom žrtvom podstaći pobunu protiv ugnjetača. I to je najvažnija poruka ovog uznemirujućeg romana: i pored raznih strahova, promene su moguće“, istakao je Srđan Tešin.

Ovaj roman je stilski izbrušen prikaz društva i u čitaocima budi pomalo zaboravljeno saosećanje i solidarnost.

„Na kraju romana, kada ostanemo bez daha, spasava nas onaj koji je u još dubljem vrtlogu od nas. Knjiga „Vir“ budi nadu. Hvala, Filipe“, zapisala je književnica Jasminka Petrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari